Posypte rastliny jedlou sódou. Keď si prečítate tento článok, budete tak robiť aj vy

Zdieľať
Posypte rastliny jedlou sódou
Posypte rastliny jedlou sódou. Keď si prečítate tento článok, budete tak robiť aj vy Foto: www.depositphotos.com

Záhradníci už dlho vedia, že používanie jedlej sódy v starostlivosti o rastliny má úžasné účinky! Túto všestrannú kuchynskú prísadu je možné použiť na mnohé záhradnícke účely, od čistenia až po hnojenie. Prebuďte svoje rastliny a záhrady k životu pomocou jednoduchých, ale účinných nástrojov, ako je napríklad sila jedlej sódy.

Jedlá sóda na rastliny proti plesniam

Pokiaľ ide o ochranu rastlín pred chorobami, môže byť jedlá sóda tou správnou ingredienciou. Tento bežný domáci prostriedok, používaný ako prírodný fungicíd, môže mať silné účinky na kvety aj zeleninu, dokonca aj na ruže! Poďme dnes v tomto experimente na vlastné oči zistiť, aké zázraky dokáže. Kto vie, o koľko zdravšej zelene uvidíme?

Ako používať jedlú sódu pre čierne bodky plesne

Posypanie rastlín jedlou sódou môže byť užitočným spôsobom, ako zabrániť rastu plesní na ružiach, vínnej réve a vínnom hrozne. Roztok funguje tak, že zmení pH listov práve natoľko, aby vytvoril nepriaznivé prostredie pre rast húb a zároveň udržal vaše milované ruže zdravé, stačí štyri čajové lyžičky na štyri litre!

Použite jedlú sódu na liečbu plesní

Jedlá sóda je prírodný a účinný spôsob, ako sa vysporiadať s otravnou plesňou na záhrade. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu jedlej sódy so 4 litrami vody, rastlinným olejom a prostriedkom na umývanie riadu a získate dokonalý odvar proti plesniam! Túto ekologickú zmes môžete nastriekať na žinčicu, nechtík, tekvicu a uhorky, ale iba počas zamračených dní, ostré slnko môže spôsobiť popálenie listov, preto je potrebné dbať pri aplikácii zvýšenej opatrnosti! Uchovávajte ho vlažný, aby zvedavé rastliny zostali v bezpečí pred poškodením, pre najlepšie výsledky proti chlpatým nepriateľom vlhkosti ho používajte raz týždenne.

Posypte rastliny jedlou sódou
Posypte rastliny jedlou sódou Foto: www.depositphotos.com

Jedlá sóda na čistenie záhradného nábytku

Leto môže byť pre váš vonkajší nábytok krutou silou, pretože vlhkosť a UV žiarenie spôsobujú, že nábytok vyzerá sivo a matne. Ale nebojte sa, žiarivé farby svojich záhradných kúskov môžete rýchlo obnoviť jednoducho zmiešaním jedlej sódy, mydla na riad a teplej vody! Jednoduché postriekanie urobí zázraky pri odstraňovaní akýchkoľvek farieb a zároveň zotrie nečistoty. Dokonca aj terakotové kvetináče alebo kamene, ktoré boli zasiahnuté letnými poveternostnými podmienkami, je možné zachrániť týmto spoľahlivým domácim riešením, riešenie problémov ešte nikdy nebolo také jednoduché!

Použitie jedlej sódy na výrobu hnojiva pre rastliny

Doprajte svojej záhrade starostlivosť, ktorú si zaslúži, pomocou domáceho prírodného hnojiva. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu soli, jednu lyžičku jedlej sódy a pol lyžičky amoniaku pre domácnosť do 5 litrov horúcej vody pre maximálnu silu ozelenenia! Po vychladnutí túto špeciálnu zmes raz mesačne nalejte na rastliny, aby ste im poskytli životne dôležité živiny pre úžasný rast.

Prípravok na ničenie buriny s jedlou sódou

Zbavte sa otravnej buriny pomocou jednoduchého riešenia pre domácnosť, jedlej sódy! Stačí použiť trochu koncentrovanej jedlej sódy na ťažko prístupné miesta, ako sú praskliny na terase a chodníku, alebo odmerať lyžičku na listy väčších rastlín na trávniku. Po jedinom použití budete mať votrelcov nadobro preč, a navyše už sa nemusíte báť, že vám vyrastú nové!

Posypte rastliny jedlou sódou
Posypte rastliny jedlou sódou Foto: www.depositphotos.com

Zničí jedlá sóda burinu bezpečne?

Aj keď je jedlá sóda účinným prostriedkom na udržanie buriny na uzde, je dôležité postupovať opatrne, aby sa vaše milované rastliny nestali obeťou jej silnej sily. Vyvarujte sa akéhokoľvek zle odhadnutého posypu a majte na pamäti, že pri použití neriedeného prípravku nebudú mať proti tomuto prostriedku na likvidáciu buriny šancu ani tie najvytrvalejšie kvety!

Jedlá sóda proti škodcom na záhrade

Udržujte nežiaduci hmyz na uzde pomocou jednoduchého prostriedku z jedlej sódy! Posypte jej pôdu na záhrade alebo si pripravte zmes na ničenie mravcov z polovice jedlej sódy a vody – potom pridajte ocot, aby ste otravných škodcov zničili. Na ďalšie odolnejšie potvorky, ako sú šváby a slimáci, zmiešajte rovnaký diel cukru a jedlej sódy a vytvorte návnadu, ktorá ich udrží ďalej od chúlostivých rastlín.

Predĺženie životnosti rezaných kvetov

Pridaním jedlej sódy do vody rezaným kvetom predĺžite životnosť. Jednoducho zmiešajte jednu polievkovú lyžicu na dva litre, každých niekoľko dní ju obnovte a na dosiahnutie najlepších výsledkov zastrihnite stonky pod uhlom – čoskoro sa budete doma tešiť z krásnych kvetov, ktoré vydržia oveľa dlhšie, než ste očakávali!

Posypte rastliny jedlou sódou
Posypte rastliny jedlou sódou Foto: www.gettyimages.com

Výhody použitia jedlej sódy v záhrade

Jedlá sóda sa ukazuje ako cenný pomocník v záhrade s mnohými výhodami, ktoré presahujú jej bežné využitie v kuchyni. Tento univerzálny prostriedok poskytuje ekologické a efektívne riešenia pre rôzne záhradnícke výzvy. Môže fungovať ako prírodný fungicíd na ochranu rastlín pred plesňami, čistiť záhradný nábytok, slúžiť ako hnojivo a dokonca pomôcť v boji proti burine a škodcom.

Správnym použitím jedlej sódy môžu záhradníci zlepšiť zdravie svojich rastlín, predĺžiť životnosť rezaných kvetov a udržať svoj vonkajší priestor čistý a bez burín. Jedlá sóda je ľahko dostupná, lacná a bezpečná alternatíva k chemickým prostriedkom, čo ju robí ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú prírodné a účinné riešenia pre svoju záhradu.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a aplikácie, aby sa predišlo možným negatívnym účinkom. Vďaka svojej všestrannosti a účinnosti sa jedlá sóda stáva nepostrádateľným nástrojom pre každého záhradníka, ktorý chce udržať svoju záhradu zdravú a krásnu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané