Náš sused je záhradník, pri poslednom stretnutí sme sa rozprávali o okrasných rastlinách, ktoré má na záhrade. Zaujali ma jeho krásne tuje, tak som sa spýtala, ako sa o ne stará, keď ich má také pekné. Moje tuje na záhrade nie sú také pekné, robím čo môžem, ale stále tak nevyzerajú. Povedal, že na jeseň sa o ne poctivo stará, preto sú také pekné a zdravé. Dôležitým aspektom je ich kŕmenie, ktoré pomáha, že v ďalšej sezóne sú zelené a zdravé. Môžete ich pestovať v kvetináčoch alebo vám na záhrade vytvoria krásny zelený prírodný plot. Poradil mi, ako sa o ne postarať ešte pred zimou, aby neuschli a vydržali aj naďalej zelené.
Viete, prečo tuje potrebujú starostlivosť v jesennom období?
Tuje patria medzi najobľúbenejšie záhradné rastliny. Celý rok si zachováva krásne zelenú farbu, odolávajú aj zime poveternostnému počasiu. No v zimnom období sa môže stať, že zmenia farbu a môžu im chýbať živiny a vlaha. Preto je dôležité na jeseň sa o ne dobre postarať.
Aké hnojivá zvoliť?
Záhradkári odporúčajú zvoliť špeciálne hnojivá bohaté na mikroelementy a minerály, ktoré sú určené pre ihličnaté stromy. Hnojivá, ktoré sú vhodné:
Hnojivo s obsahom dusíka
Dusík je dobrý na zdravie a pekný vzhľad tují, podporuje rozvoj zelenej hmoty. Záhradkári vám odporučia hnojivo, ktoré má viac draslíka a fosforu.
Hnojivo s pomalým uvoľňovaním
V chladných mesiacoch je dôležité, aby im tieto hnojivá poskytli výživu na dlhú dobu.
Hnojivo s mikroelementmi
Železo, meď a zinok sú veľmi dobré proti chorobám a tuje tak budú odolnejšie proti škodcom.
Hnojivo draslík-fosforové
To pomáha tujám pripraviť sa na to, aby boli odolnejšie v nepriaznivých podmienkach.
Draslík
- Zlepšuje výmenu vody a živiny
- Tuje sú odolné voči suchám a chladnejším teplotám
- Bunkové steny sú silnejšie a odolávajú mechanickému namáhaniu
Fosfor
- Podporuje kvitnutie a plodenie
- Rozvíja sa koreňový systém
- Rastliny zbavuje stresových situácií
Ako a kedy je vhodné ich aplikovať a aká je starostlivosť o ne?
Najvhodnejším obdobím je neskoršia jeseň, tesne pred začiatkom zimy. Vtedy majú tuje dostatok času na to aby, vstrebali živiny. Dávka hnojiva záleží od veľkosti tuje a jej veku. Preto dodržiavajte odporúčania na obale. Hnojivo rozložte okolo koreňov, začínajte od kmeňa a rozširujte smerom von. Dajte pozor, aby sa hnojivo priamo nedotýkalo kmeňa. Po týchto úkonoch ich čo najlepšie polejte.
Táto starostlivosť o tuje pomáha ich posilniť, aby boli odolnejšie voči mrazu a sneženiu. Dodajú im potrebnú živinu. Zlepšujú aj zdravotný stav rastliny, ktorý je dôležitý pre vitalitu.
Ak budete dodržiavať tieto pokyny, vaša záhrada, a hlavne vaše tuje sa vám poďakujú. A budú krásne aj počas zimných mesiacov a vy si tak budete môcť na jar vychutnať svoju záhradu a susedia vám budú len závidieť.
Zdroj: sovkusom.ru