Výber potravín, ich energetická hodnota a množstvo jedla- to všetko má veľký vplyv na naše telo a jeho stav.
Nikto sa starnutiu nevyhne, ale vieme, že existujú spôsoby spomalenia tohto procesu.
Kľúčom je jedlo s protizápalovým účinkom
Zápal v tele vedie k strate regeneračnej kapacity buniek. Je v našom záujme zabrániť zápalu. Do určitej miery pomôžu potraviny, ako je olivový olej, špenát, ovocie, ryby, paradajky alebo orechy. Potraviny, ktoré podporujú výskyt zápalu, je lepšie sa im vyhýbať, ako sú klobásy, sladkosti obsahujúce rafinované cukry, vyprážané potraviny a živočíšne tuky, sladené a sýtené nápoje. Spolu so starostlivosťou o pokožku a udržiavaním hladiny cukru v krvi a cholesterolu v rámci správnych hraníc budete na dobrej ceste k udržaniu vášho tela lepšie.
Jedlo, ktoré nám pomáha udržať si zdravie
Voda je základom pre všetkých, takže pitný režim zostáva najvyššou prioritou. Zahŕňa sa aj zelenina, ako je brokolica, bohatá na vitamíny a obsahujúca účinné látky v boji proti rakovine alebo šedému zákalu. Ryby chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, krvnými zrazeninami alebo infarktmi. Avokádo pomáha vyrovnávať cholesterol, je tiež dobré pre zmiernenie menopauzy. Mandle vám opäť pomôžu s cholesterolom, ale aj posilnia vaše srdce. Olivový olej je známy svojim vysokým obsahom Omega-3 mastných kyselín, pôsobí ako antioxidant, znižuje tvorbu krvných zrazenín a pôsobí protizápalovo. Medzi ďalšie zdravotné doplnky patrí paprika, zázvor, kajenské korenie, strukoviny, semená, cibuľa a cesnak,na zníženie stresu v primeranom množstve aj horká čokoláda , ktorá navyše obsahuje antioxidanty a znižuje krvný tlak.
Kyselina listová pre pamäť a celkovú aktivitu mozgu
Ak chceme zostať „mladší“, nesmieme zabudnúť ani na svoj mozog. Prirodzene starne a v tomto kontexte môžeme pozorovať nezameniteľné znaky jeho únavy. Potraviny, ktoré obsahujú vysokú hladinu kyseliny listovej, udržia vaše bunky zdravé, pokiaľ ide o koncentráciu, pamäť a stabilitu našej nálady. Preto nezabudnite na pravidelnú dávku kyseliny listovej zo šalátu, čínskej kapusty alebo špenátu.
Potravinové doplnky pre pomalšie starnutie
Hrozno a ostatné bobule obsahujú resveratrol, látku, ktorá doslova oživuje naše bunky. Čučoriedky môžu účinne chrániť pred demenciou , kurkuma môže pomôcť pri artritíde a riedení kostí. Všetky tieto látky môžete dostať do tela v správnom množstve pomocou potravinových doplnkov. Nezabúdajme na známy koenzým Q10, ktorého význam je veľmi dôležitý pre spomalenie procesu starnutia a jeho odporúčaná denná dávka je až 200 mg.
Zdravšia úprava jedál pre zachovanie vitamínov
Ak dostanete do seba čo najväčšie množstvo ovocia a zeleniny v surovom stave, bude to samozrejme chvályhodné, väčšinu potravín však musíme najprv tepelne upraviť. Spôsob, akým ale upravíte toto jedlo, výrazne ovplyvňuje konečný obsah vitamínov a iných priaznivých látok, ktoré zostávajú v strave pred konzumáciou.
Ako jedlo upraviť čo najšetrnejšie?
Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je varenie v pare, jedine tak uchováte najviac vitamínov, minerálov a stopových prvkov v strave. Vyhnite sa údeniu, to nieje najlepší spôsob zdravého stravovania..