Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Polovodiče

Polovodiče
PolovodičeFoto: Klient

Polovodičesú látky, ktorých hodnoty odporu ležia medzi hodnotami kovových vodičov a izolantov, a teda nadobúdajú hodnoty v pomerne širokom rozsahu.

Co sú polovodiče? Ako sa to dá pochopiť?

Polovodiče sú polovodičové materiály, ktoré zažívajú polovodičové zariadenia. Polovodičové správanie v zariadení sa opisuje jeho pásovou štruktúrou; môžu byť vlastné alebo dopované prímesami, čím vzniká polovodič typu n (n-doping) alebo polovodič typu p (p-doping). Fyzika polovodičov skúma, ako tieto polovodičové vlastnosti fungujú na atómovej úrovni.

Aplikácia

Hromadné dopovanie sa už dlho používa ako prostriedok na riadenie elektrického správania na makroskopickej úrovni. Nemôže však ovládať stavy elektrónov na atomistickej škále vzhľadom na ich veľmi malú koncentráciu.

Namiesto toho sa pri dopovaní polovodičov využíva kvantovo-mechanický efekt, ktorý znamená, že pásová medzera polovodičov nie je striktnou matematickou funkciou materiálov, z ktorých sú vyrobené.

Dobre vedieť

Drobné množstvá nečistôt môžu dramaticky zmeniť vlastnosti polovodičov a elektronické obvody sú navrhnuté tak, aby tieto efekty využívali zámerným zavádzaním kontrolovaných nečistôt do polovodičov v rámci ich výrobného procesu. Okrem toho vedci zaoberajúci sa materiálmi v pevnej fáze využívajú aj dopovanie polovodičov s cieľom vyladiť alebo zlepšiť rôzne elektrické vlastnosti, ako je vodivosť a prahové napätie v špecifických oblastiach na atomárnej úrovni. To im umožňuje vytvárať tranzistory s veľmi malými vypínacími prúdmi pri izbovej teplote, čo by inak bez použitia nanotechnologických techník nebolo možné.

Pridaním alebo odstránením prímesí (známych ako dopanty) je možné kontrolovať počet a typ nosičov náboja v čistom polovodiči.

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 28. septembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.