Je vám váš psí maznáčik nadovšetko? Tak to by ste mali vedieť, čo psy nemajú naozaj radi u ľudí a čoho je lepšie sa preto vyvarovať!
Ako sa hovorí, pes je najvernejší priateľ človeka. Preto by sme sa mali k svojmu miláčikovi správať čo najlepšie, ako to len ide. Neznamená to však, že by si vás mal obtočiť okolo prsta, morálku psy potrebujú a vyžadujú. Sú však situácie, ktorým je lepšie sa vyhnúť, pretože sa zvieraťu veľmi nepáči. Čo teda psy bytostne neznášajú a možno vám len ticho tolerujú?
Čo psy nemajú radi a čomu sa vyhnúť sa pozrite v tomto YouTube videu na kanáli Doggy Digs:
Prehnané objímanie
Pokiaľ patríte medzi totálnych maznajúcich typov pánov, radšej to s týmto prístupom nepreháňajte. O objímanie za každú cenu totiž psy v skutočnosti nestoja. Naopak nadmiera pozornosti občas škodí. Skôr sa jedná o prejav našej náklonnosti ako potrebu a prirodzený pud zvieraťa. Fyzický kontakt je pre nich určitý prejav dominancie a v prípade, že sa jeden pes utiera o druhého, jedná sa v podstate o to, kto je tu pánom. V ľudskom a príliš pevnom objatí sa pes môže cítiť v ohrození a začne aj vrčať, hoci k vám majú dôveru a iste vás milujú.
Vodítko
Psy naopak občas túžia po pocite voľnosti a slobody, a preto je dobré nechať psa čo najčastejšie bez vodítka. Preto by mal dokonale ovládať chôdzu pri nohe a mať celkovo zvládnutý výcvik. Kým táto situácia nastane, používajte nielen pevné vodítko, ale skúste ho kombinovať s naťahovacím. Nikdy psom opakovane za sebou necukajte, nielenže je mu to nepríjemné, ale mohol by byť agresívny k svojmu okoliu.
Ťahanie za chvost a packy
Psy vyložene neznášajú, keď ich niekto ťahá za chvost alebo za packy. Často túto situáciu vyvolávajú deti v domnení, že sa budú so psom hrať. Naučte ich, že sa to zvieraťu nepáči a vysvetlite, že si pes zaslúži len jemné a príjemné dotyky.
Čas na zoznámenie
Pokiaľ nastane situácia, kedy sa má pes zoznámiť s novým človekom, k ničomu zviera nenúťte. Nechajte ho využiť jeho vyvinutý čuch, sluch a inštinkt. Nie každý sa mu musí hneď na prvý pohľad páčiť. Zviera sa potrebuje na danú osobu vyladiť. Nielen na jeho energiu, ale aj vôňu, hlas a gestá.
Hladenie po hlave
Hoci to mnohí nevedia, psy nemajú radi, keď sa ich niekto dotýka v oblasti hlavy, a už vôbec nie od vysokej osoby. V tomto prípade sa jedná už o veľkú dôveru. Pokiaľ psa teda chcete pohladiť, vždy najskôr približujte ruku pomaly k ňufáku, aby si vás mohol očuchať. Určite sa ho v tomto momente nedotýkajte ako prvý. Čumáku sa však nedotýkajte, na ten sú psy opatrní. Radšej ho poškrabte najprv pod bradou, to naopak štvornohí miláčikovia milujú.
Očný kontakt
Psy sú veľmi citlivé aj na očný kontakt. Pokiaľ dotyčného nepoznajú, doslova sa mu vyhýbajú. Jedná sa o výbavu, ktorú majú psy zo svoriek. Keď je pre nich niekto autoritou, pohľad do očí neurobia. Akonáhle psa naučíte pozerať sa s vami vzájomne do očí, autoritou pre neho nikdy nebudete.
Zdroj: www.neposlusnetlapky.cz, www.zena.aktualne.cz, www.welovegogs.cz
Na záver by sme si mali uvedomiť, že starostlivosť o psa nezahŕňa len fyzickú starostlivosť a pravidelný tréning, ale aj pochopenie jeho prirodzených potrieb a správania. Hoci môže byť pre nás lákavé vyjadrovať lásku objímaním a hladkaním po hlave, tieto gestá môžu byť pre nášho štvornohého priateľa stresujúce. Namiesto toho by sme sa mali snažiť rešpektovať jeho osobný priestor a komunikačné signály.
Dôležité je aj poskytnúť psovi slobodu, keď to situácia dovoľuje, a vyhnúť sa ťahaniu za chvost a packy, čo je často zdrojom nepohodlia a frustrácie. Naučme deti správnemu prístupu k zvieratám, aby sa cítili bezpečne a rešpektovane.
Zoznamovanie s novými ľuďmi by malo byť pre psa prirodzeným procesom, pri ktorom môže využiť svoje zmysly a instinkty. A pamätajte, že očný kontakt je pre psy veľmi citlivou záležitosťou – ak ho nepoznajú, môžu ho vnímať ako hrozbu.
Týmto spôsobom môžeme zabezpečiť, že náš vzťah so psom bude postavený na vzájomnej dôvere a rešpekte, čo prispeje k jeho šťastnému a spokojného životu. Buďme pre našich psích priateľov nielen milujúcimi, ale aj informovanými a empatickými pánmi.