Občas ich vidí každý – drobné škvrnky pripomínajúce mušky, vlákna či pavučinky, ktoré poletujú priamo pred očami smerom od stredu zorného poľa. Ak sa s nimi stretávate častejšie, potom vedzte, že pozornosť je namieste. Môže sa jednať o niektorú zo závažných očných vád. Aká je príčina ich vzniku a ktoré choroby s nimi bývajú najčastejšie späté?
Kedy sú škvrny najviditeľnejšie?
Tieto nepatrné javy sú najviditeľnejšie pri pohľade na svetlý či jednotný povrch, ako je biela stena alebo modrá obloha. Ľudia, ktorí sa s týmto výjavom stretávajú častejšie, buď vyhľadajú pomoc odborníkov, v horšom prípade ho začnú považovať za bežnú súčasť svojho videnia a na tieto drobné úkazy si zvyknú natoľko, že ich postupne prestávajú vnímať. To je jedna zo základných vlastností ľudského mozgu – ak niečo vidíme neustále, zvykneme si na prítomnosť daného javu natoľko, že ho nevnímame.
Možné príčiny
U značného percenta pacientov sú tieto škvrny rôznych tvarov spôsobené degeneratívnym ochorením lézií sklovca, čo je prirodzená súčasť starnutia organizmu. V priebehu života prichádza sklovec o svoju homogenitu, čo sa najviac prejavuje v jeho strede – preto sa mihanie pohybuje zo stredu zorného poľa smerom k perifériám.
Tieto úkazy, ktoré bývajú ľudovo označované ako mihanie, sa môžu objaviť aj u mladších jedincov, a to najčastejšie v prípade krátkozrakosti. Príčinou toho je rýchlejšia degenerácia očí, ku ktorej u krátkozrakých bežne dochádza. Môže sa však jednať o prítomnosť červených krviniek pri krvácaní do sklovca – v tomto prípade pacient vidí tmavé škvrny. Môže to byť tiež následok prítomnosti bielych krviniek , k čomu dochádza pri zápaloch oka.
Diagnóza
V prípade, keď sa s týmto javom stretávate už niekoľko rokov, tak sa to môže postupne zvyšovať, nepanikárte. Hoci je to mnohokrát nepríjemné, v tomto prípade by sa o nič vážnejšieho konať nemalo.
Spozornieť je potrebné v prípade, keď sa tieto úkazy začnú objavovať náhle, prípadne ak sa ich množstvo zvýši aj bez sprievodného oslnenia. Tu je namieste navštíviť odborníkov, ktorí s pomocou moderných postupov dokážu spoľahlivo odhaliť pravú príčinu a ak je to potrebné, začať vhodnú liečbu. Okrem neurodegeneratívnych ochorení, kam patrí roztrúsená skleróza, sa môžu mihania objaviť aj pri migrénach, poranení oka (najmä sietnice), hlavy (otras mozgu), v krajnom prípade môžu indikovať prítomnosť nádoru.
Liečba
Ak Vás tieto drobné smietky nijako neobťažujú a neznemožňujú bežné videnie, nie je ich liečba nutná. K zákroku pri odstránení tohto javu sa lekári uchyľujú iba v prípade, keď je mihanie natoľko silné, že zabraňujú bežnému videniu.
Ak sa mihanie objaví spolu s určitým poranením či infekciou , následkom liečby príčiny vymiznú.