Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podmienky dodávok plynu či elektriny sa budú meniť v prospech domácností, negatívne ovplyvnia monopoly

reklama:
Podmienky dodávok
Podmienky dodávok plynu či elektriny sa budú meniť v prospech domácností, negatívne ovplyvnia monopolyFoto: www.gettyimages.com

Regulácia v slovenskej elektroenergetike a v plynárenstve sa bude meniť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už predložil do pripomienkového konania novelu vyhlášky, ktorá stanovuje pravidlá fungovania trhu s elektrinou a plynom.

Ako uviedol regulačný úrad, dôvodom jej vypracovania je aplikačná prax na vnútornom trhu s elektrinou a plynom za ostatné obdobie.

Úprava podmienok v dodávkach energií

„Cieľom návrhu vyhlášky je úprava podmienok pri vykonávaní dodávky elektriny a dodávok plynu koncovým odberateľom v segmente regulovaných malých podnikov a domácností, vrátane podmienok pri aktivácii inštitútu dodávok elektriny a dodávok plynu v režime dodávky poslednej inštancie,“ zdôvodnil regulačný úrad.

Návrh vyhlášky upravuje vybrané vzťahy medzi účastníkmi trhu s elektrinou a plynom. Upravuje finančno-prevádzkový režim pre prípady, ak výrobca elektriny prevádzkuje batériové úložisko pripojené k zdroju elektriny.

Vyhláška postihne monopoly

Novela vyhlášky definuje povinnosti dodávateľa vykonávať v prospech prevádzkovateľov sústav a sietí, a organizátora trhu pri fakturáciách a inkasa za distribučné a sieťové poplatky. Vyhláška tiež upravuje platby za opätovné pripojenie do sústavy.

„Okrem toho návrh vyhlášky obsahuje ustanovenia a úpravy v oblasti štandardizovanej elektronickej komunikácie medzi vybranými účastníkmi na trhu s elektrinou so zámerom zvýšenia miery transparentnosti v oblasti poskytovania dát na trhu s elektrinou a na trhu s plynom,“ konštatoval regulačný úrad.

Je presvedčený, že novela vyhlášky bude mať pozitívny vplyv pre účastníkov trhu s elektrinou a plynom. Negatívny vplyv bude mať vyhláška na monopoly.

Zdroj:

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 21. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.