Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podľa farby vášho ušného mazu môžete zistiť veľa o svojom zdraví. Ako ste na tom vy?

reklama:
Fb 11.jpg

Ušný maz nie je len tak nejaký neporiadok v ušiach, ako si veľa ľudí myslí, ale naopak niekedy môže byť k niečomu dobrý. Tento článok nám prezradí, ako podľa farby ušného mazu spoznať, čo sa deje s vaším zdravím. Telo ušný maz vytvára za účelom zabránenia prieniku baktérií do uší človeka. Ušný maz teda pomáha našim ušiam fungovať a držať od nich baktérie ďaleko.

Ušný maz je vlastne kombinácia mastných kyselín z tela s množstvom alkoholu. Síce nikto nechce, aby mu špina z uší pozerala von a to hlavne keď ste v spoločnosti, ale naozaj je pre naše telo dobrý. Ak si chcete uši čistiť, sú na to najlepšie tyčinky s vatičkou po oboch koncoch, a to len vonkajšej časti uší. Ušné kanálik nechajte byť.

Možno to pre niekoho bude veľmi nechutné, ale až si bude čistiť vaše uši vatičkovými tyčinkami, pozrite sa na ich konce na to, čo ste z ucha vytiahli.

Tu máme niekoľko možností:

1. Žltý, lepkavý, vlhký

Ak vaša špina z uší vyzerá práve takto, zodpovedá to tomu, že ste v poriadku.

2. Šedý

Táto farba je nezvyčajná, ale úplne v poriadku. Šedá farba je znamením dobre zachytených nečistôt v ušiach. Pokiaľ vás ale tento maz v uchu napríklad
svrbí, môže sa jednať o ekzém. Preto by ste mali v tomto prípade vyhľadať ušného lekára.

3. Bledo žltý

Toto sfarbenie ušného mazu majú najčastejšie deti, a to z toho dôvodu, že sa im tvorí oveľa viac ušného mazu než dospelým ľuďom. Čím starneme, tým ubúda aj ušného mazu.

4. Tmavý a lepkavý

Ak máte v ušiach maz, ktorý je tmavý a lepkavý, tak sa veľa potíte. Bohužiaľ tento typ mazu dokonca niekedy páchne. Vďaka bohu, že ale s vaším zdravím nie je nič v neporiadku.

5. Hustý a tmavý

Kvôli nadmernému stresu môže telo produkovať viac ušného mazu a to rovnako nadmerné potenie. Tieto dva problémy vedú k upchatiu ušných kanálikov. Zhoršenie sluchu nie je to normálna vec a mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, alebo sa doma snažiť vyčistiť uši i vo vnútri. Je to taký signál, že sa máte hodiť viac do pohody a nenechať sa stresovať.

6. Biely a suchý

Úplne normálne ušný maz, ak máte ušný maz svetlejší, nie je tu ani veľká známka zápachu.

7. Hnedý až čierny

Síce na prvý pohľad môže vyzerať trošku desivo, ale je to úplne normálne, hlavne ak ste pod stresom.

8. Tečúci

Niekedy sa vám možno stalo, že ste ležali na vankúš a potom na ňom bol žltý fľak. To sa niekedy stáva. Jedná sa o samočistenie uší. Pokiaľ ho je ale nadmerné množstvo a často a ešte napríklad obsahuje hnis alebo krv, rýchlo vyhľadajte svojho lekára. Môže ísť o poškodení bubienka, ale aj o infekciu.

9. „Zaschnutá krv“

Ušný maz, ktorý je v ušiach naozaj dlho vyzerá ako zaschnutá krv. Nie je to nič zvláštne, ale pre prípad, že to naozaj krv je, je lepšie opäť vyhľadať lekára.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 19. augusta 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.