Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako podať prvú pomoc ak vaše dieťa vypije žieravinu, nemrznúcu zmes či saponát?

reklama:

Viete, čo robiť, ak vaše dieťa vypije napríklad nebezpečnú kyselinu?

Poradíme vám, čo robiť a ako podať prvú pomoc.

Živočíšne uhlie určite nie!

Keď sa dieťa napije kyseliny alebo inej látky  určite mu nedávajte živočíšne uhlie ani žiadnu inú látku, ktorá vyvoláva zvracanie. Keby ste vyvolali vracanie, dieťa tým ešte viac poškodíte. Žieravina sa bude totiž opäť vracať cez pažerák von z tela, a tým znovu poleptá tkanivo.

Health benefits of activated charcoal.jpg

Vodu len vtedy, keď ju znesie

Podľa Odborníkov na toxikológiu je najrozumnejšie nerobiť nič a čo najrýchlejšie zavolať záchranku alebo priamo odvezte dieťa na pohotovosť. Niektorým deťom je možné podať asi deci čistej vody. No len tým deťom, ktoré vodu príjmu. Násilím im ju nedávajte.

496236651_xs.jpg

Saponát je menej nebezpečný

Ak vaše dieťa vypilo saponát, pracie prášky, leštidlá na nábytok, tie nie sú až tak nebezpečné ako žieraviny. V podstate sú netoxické. Ale aj tu platí, že nie je potrebné vyvolávať zvracanie.Vytvorená pena pri zvracaní by vyvolala chemický zápal pľúc, takže aj v tomto prípade zájdete s dieťaťom čo najskôr na pohotovosť.

Kedy vyvolať zvracanie

Úplne iná situácia však je, keď sa vaše dieťa napije nemrznúcej zmesi či prípravku na hubenie rastlinných škodcov alebo burín, v ktorom sú pesticídy. Vtedy je potrebné vyvolať zvracanie. Podajte najmenej 10 tabliet živočíšneho uhlia rozdrveného v primeranom množstve vody. Aj vtedy však dieťa okamžite dopravte do nemocnice či na pohotovosť.

Shutterstock_131372753.jpg

Čo robiť, keď sa chemikálie dostanú do oka?

Ak ide o žieravinu, nemrznúcu zmes či pesticíd, oko vyplachujte vlažnou, skôr chladnejšou vodou asi 10 až 15 minút. Výplachom treba od vnútra oka smerom k vonkajšiemu kútiku oka. Nie naopak.

Pozor aj na tieto látky

K nebezpečným leptavým látkam v domácnosti patria rôzne prípravky na čistenie sanitárnych zariadení, odstraňovače vodného kameňa, prípravkov na odstraňovanie pripálených tukov z trubiek, soľ na škvrny, čistiace a leštiace prostriedky do umývačky riadu, prostriedky na čistenie WC a iné. Dajte ich čo najďalej z dosahu detí!

Ako dieťa ochrániť?

  • skladujte ich v uzavretej skrini tak, aby sa k nim dieťa nedostalo.
  • deťom vysvetľujte, že tieto látky sú nebezpečné.
  • pokiaľ s týmito látkami pracujete, nenechávajte ich tak, aby boli voľne prístupné deťom.
  • chemikálie skladujte len v pôvodných obaloch, neprelievajte ich do iných nádob, najmä nie do nádob, ktoré sa používajú na potraviny.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. októbra 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.