Počúvate hudbu pred spaním? Okamžite s tým prestaňte!

Zdieľať
počúvanie hudby
počúvanie hudby www.gettyimages.com

Predtým to bolo s počúvaním hudby inak. Žiadne také vymoženosti ako sú slúchadlá alebo reproduktory neboli k dostaniu, teda ste si museli vystačiť s gramofónom a rádiom. Určite sa však zhodneme, že muzika bola populárna vždy. Už z praveku sú záznamy o rôznych rituáloch doplnených o spev, čo sa síce od dnešných popových hitov líši, ale účel to má predsa len rovnaký. Hudba nám pomáha sa odreagovať, zmiznúť na chvíľu od reálneho sveta, a vidieť všetko z iného uhla pohľadu.

Vďaka moderným technológiám si dnes môžeme dopriať takéto odreagovanie kdekoľvek. Mnoho ľudí si cestu autobusom bez zapnutia nejakej muziky nedokáže ani predstaviť. To isté platí o behaní. Keď sa na to zameriate, tak väčšina bežcov, ktorých po ceste stretnete, bude mať na ušiach slúchadlá. Pesničky s konkrétnym rytmom im totiž pomáhajú si udržať krok, a zároveň im potom cesta ubieha rýchlejšie. To isté platí aj pri učení. Poznám veľa ľudí, ktorí si ku každému študovaniu novej látky pustia niečo do pozadia, aby sa im lepšie sústredilo. Je však dobre, keď sa toto aplikuje pri spánku?

Ako môže hudba narušiť náš odpočinok?

Niektorí sú na počúvanie muziky, tak navyknutí, že si ju púšťajú aj v posteli. Niekomu údajne pomáha v kvalitnejšom spánku, ale ako sa dozviete, nie je to tak úplne pravda. Mnoho ľudí to má ako tzv. placebo, čo znamená, že si naša myseľ vytvorí tento blud, a verí mu natoľko, že sa pokojne na základe toho môžu aj dostaviť pozitívne výsledky.

Večerné počúvanie hudby považujeme za ukľudňujúci prostriedok, ktorým si uľahčujeme zaspávanie a kvalitný spánok. Nová dôkladná štúdia ale dokazuje pravý opak. Veľké prekvapenie prinieslo zistenie, že inštrumentálne skladby sú dvakrát škodlivejšie ako piesne. Po rušnom dni si veľa ľudí pustí pred spaním svoju obľúbenú hudbu. Dúfajú, že sa uvoľnia a bude sa im lepšie zaspávať. Tím psychológov a neurológov dokazujú, že je to mylná predstava. Naopak, hudba pred spaním je receptom na ťažké zaspávanie a zhorší kvalitu spánku.

Všetci poznáme z vlastnej skúsenosti, že občas sa nám v hlave zahniezdi melódia a my si ju stále prehrávame dookola.  Väčšinou k tomu dochádza v stave plnej bdelosti. Vedci zistili, že podobne sa nám môže zažrať do mozgu i melódia počúvaná pri zaspávaní. Tá sa nám opakuje i v spiacom mozgu.

Náš mozog pokračuje v pracovaní zvukov hudby aj keď už žiadnu nepočujeme. Zjavne to platí aj keď už spíme. Všetkého moc škodí. A niekedy môže byť aj príliš veľa hudby. Čím viac ju počúvate, tým je pravdepodobnejšie, že sa vám hudba uhniezdi v hlave a nezmizne ani vtedy keď zaspíte. Pokiaľ k tomu dôjde, váš spánok tým trpí. Zistili, že ľudia , ktorým uviazne hudba v mysli i v dobe, kedy zaspávajú, čelia šesť krát vyššiemu riziku vážnych porúch spánku. Počúvanie inštrumentálnych skladieb je z toho hľadiska rizikovejšie než počúvanie pesničiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané