Schudnúť je vytúženou métou radu žien. Ako dlho to trvá? Koľko môžete schudnúť, aby to stále bolo v poriadku z hľadiska zdravotného a kedy už môže nastať problém?
Ako vyzerá zdravé chudnutie?
Ak sa rozhodneme chudnúť, dôležité je, aby sme nechudli príliš rýchlo. Všeobecne sa odporúča ako optimálne tempo približne 0,5 až 1 kg za týždeň. Mesačne by ste tak v optimálnom prípade mali byť schopní sa zbaviť cca 4 kg. Konkrétne ovplyvní rýchlosť vášho chudnutia váš vek, životný štýl, nastavenie metabolizmu a samozrejme aj gény. Typicky ženy vo veku okolo 50. narodenín obvykle chudnú pomalšie. Jednoznačne by sme podľa odborníkov mali zabudnúť na najrôznejšie drastické diéty, ktoré nám sľubujú zázračný úbytok kilogramov za týždeň. Pre úspešné chudnutie je najdôležitejšie sa nadbytočných kilogramov zbavovať pomaly a udržateľne.
A pozor, pokiaľ dochádza k strate telesnej hmotnosti vyššej ako 10 % za mesiac, väčšinou ide o indikátor choroby. Môže ísť dokonca o závažné choroby vrátane rakoviny.
Prečo silnejší jedinci chudnú rýchlejšie
Osoby trpiace druhým stupňom obezity môžu chudnúť rýchlejšie. Za mesiac sa tak môžu „dopracovať“ k strate až 6 kg. Čo je však v tomto prípade úplne v poriadku. Taký organizmus totiž najskôr nebude strácať tuk, ale v prvotnej fáze príde o vodu. Je však nutné upozorniť, že to tak nemusí byť samozrejme vždy. Niekedy už môže byť organizmus na nižší prísun energie adaptovaný. Podobne si ho zničíte drastickými diétami.
Ako schudnúť skutočne tuk, nie vodu a svaly
Práve odvodnenie býva primárnym dôsledkom rôznych drastických diét sľubujúcich zázračné schudnutie za týždeň. S istými výhradami je možné podobný experiment prijať, pokiaľ ho beriete skutočne len ako proces na to, aby ste dopli napríklad šaty na konkrétnu udalosť, ako je ples či svadba. Podľa odborníkov je ale nutné nadviazať na toto nárazové chudnutie úpravou životného štýlu a začať chudnúť pozvoľna práve tuk. Inak vás môže čakať nemilé „prekvapenie“ v podobe jojo efektu, akonáhle sa vrátite k pôvodnej strave. Nič podobné sa vás netýka, ak ste dostatočne disciplinovaní. Ani to nemusí byť úplne chvályhodné, pokiaľ si nemilosrdne „naordinujete“ diétu príliš drastickú. Je totiž pravdepodobné, že počas nej skôr ako o tuk prídete o svaly. Upozorniť vás na to môže nielen to, že chudnete príliš rýchlo, ale aj fakt, že ste unavení, podráždení a bez energie.
Ako sa dá určiť optimálna telesná hmotnosť? Je možné využiť BMI?
Takmer každá žena nájde na svojej postave niečo, s čím nie je spokojná. A jednoznačne je viac tých, ktoré potrebujú schudnúť, než tých, ktoré by si skôr priali nejaký ten kilogram pribrať. Štandardy krásy nám však často náhľad na seba samých deformujú a nútia nás chudnúť, hoci to vlastne nepotrebujeme. Ako zistiť, či máme hmotnosť optimálnu alebo potrebujeme skutočne schudnúť?
Prečo je BMI nepresné?
BMI predovšetkým nereflektuje zloženie tela. Na určenie ideálnej hmotnosti je potrebné poznať podiel telesného tuku, svalovej hmoty a vody v tele. Rovnako musíte brať do úvahy úlohu veku alebo pohlavia a ďalších faktorov. Platí tak jednoducho, že každý človek je úplne individuálny a aj so zhodnou hmotnosťou môžu ľudia vyzerať odlišne. Svaly sú totiž pri rovnakom objeme ťažšie ako tuk. Žena s minimálnym podielom svalovej hmoty tak môže vyzerať oveľa silnejšie. Ak budeme tieto dve zložky naopak prepočítavať na rovnakú hmotnosť, nie objem, potom, čisto pre predstavu, platí, že kilogram tuku je navyše asi trikrát priestorovo výraznejší ako kilogram svalov. Je tak jasné, prečo človek, ktorý má na sebe viac tuku, vyzerá objemnejšie.
Ako sa teda dopracovať k ideálnej hmotnosti?
Prakticky jedinou spoľahlivou cestou, ako sa dopracovať k tomu, koľko máte vážiť, je návšteva odborníka. Ten vám bude schopný vykonať telesnú analýzu a určiť ideálne rozmedzie hmotnosti, pri ktorom vaše telo bude správne fungovať. V spolupráci s nutričnými expertmi si navyše môžete nechať spracovať aj vhodný jedálniček. Budete tak mať istotu, že svojmu telu dodávate všetky potrebné živiny a chudnete zdravo. Vďaka tomu sa budete schopná adaptovať na trvalú zmenu životosprávy. Nárazové drastické diéty vedú iba k jojo efektu. Teda k opätovnému nárastu hmotnosti, ktorý vznikne v okamihu, keď sa vrátime k pôvodným stravovacím zvyklostiam, pretože navrhnutý režim jednoducho nemožno dlhodobo vydržať.
Zdroj: kondice.cz, https://region.rozhlas.cz/prilis-rychle-hubnuti-muze-signalizovat-nemoc-nejcastejsi-byva-deprese-7240789, https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/benefits-moderate-weight-loss-people-obesity, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21989-class-iii-obesity-formerly-known-as-morbid-obesity, https://www.nch.org/news/why-is-it-so-hard-for-women-over-50-to-lose-weight/