Chcete mať čo najdlhšie vypnutú a žiarivú pokožku? Zaraďte do svojho jedálnička pravidelne potraviny, ktorými dodáte telu kolagén.
Pýtate sa, ako čo najlepšie spomaliť postupné starnutie kože? Platí jednoduché pravidlo! Dodržujte správnu životosprávu s riadnou dávkou pohybu, pokožku pravidelne masírujte, vyživujte a doprajte jej aj dávku kolagénu prostredníctvom správne zvolených potravín.
Kolagén je pre kvalitu pokožky kľúčový
Ide o nerozpustnú bielkovinu, ktorá sa prirodzene nachádza v našom organizme a tvorí stavebnú hmotu spojivových tkanív. Vyskytuje sa v zuboch, kostiach, chrupavkách, šľachách aj v pokožke. Pôsobí ako „lepidlo buniek“, stará sa o pružnosť tkanív, zabezpečuje elasticitu pokožky. Ľudské telo si podľa vedcov tvorí kolagén v dostatočnom množstve iba do určitého veku a zhruba po 25. roku života sa jeho produkcia značne znižuje. Preto je dôležité kolagén pravidelne dopĺňať, aby ho bolo v organizme stále dostatočné množstvo.
Ktoré potraviny vám v tom pomôžu? Pozrite sa vo videu:
Pokračujte na ďalšej strane
Silný vývar z kostí
Ide o jeden z najlepších zdrojov kolagénu. Kvalitný vývar z kostí je totiž jednou zo vzácnych potravín, ktoré obsahujú biologicky dostupnú formu kolagénu, ktorú môže náš organizmus okamžite použiť. Varenie kostí po dlhú dobu uvoľňuje nielen kolagén, ale aj užitočné aminokyseliny, proteíny a elektrolyty. Hovädzí vývar obsahuje kolagén typu I, ktorý je úžasný pre zdravie kože, kurací a morčací vývar majú viac kolagénu typu II, ktorý podporuje dobrý stav kĺbov.
Tučné ryby
Zaraďte do jedálnička aj pravidelne tučné ryby, ako sú losos a tuniak. Okrem vysokého množstva kolagénu sú aj skvelým zdrojom omega kyselín. V žiadnom prípade sa nevyhýbajte rybej koži, kde je kolagénu najviac. Rybí kolagén je dokonca najlepší, čo sa týka vstrebateľnosti a bezpečnosti.
Chlorela
Rovnako si doprajte jednobunkovú riasu chlorelu. Obsahuje pre pokožku nielen významný beta-karotén, ale aj rastový faktor Chlorella – CGF. Ide o živinu, ktorá zvyšuje produkciu kolagénu v tele. Navyše táto riasa obsahuje aj nukleové kyseliny RNA a DNA, ktoré podporujú bunky v ich správnej funkcii a pomáhajú pri ich regenerácii a syntéze kolagénu.
Citrusy s vysokým obsahom „céčka“
Vitamín C sa podieľa na zlučovaní aminokyselín, ktoré ovplyvňujú tvorbu kolagénu. Zároveň chráni ako antioxidant organizmus pred všetkými nebezpečnými vplyvmi, ktoré poškodzujú pokožku a prispievajú k rozkladu kolagénu. Doprajte si teda pravidelne pomaranče, citróny aj grapefruity.
Vajíčka
Vajíčka sú ďalšou významnou potravinou, ktorá vám zaistí dávku kolagénu. Je obsiahnutý v žĺtku a membráne vaječných škrupín. Zároveň sú vajíčka zdrojom síry, teda stopového prvku, ktorý je potrebný na produkciu kolagénu.
Cesnak, šalotka, pór a pažítka
Táto zelenina je tiež významná vysokým obsahom síry, ktorá pomáha syntetizovať a predchádzať rozkladu kolagénu. Používajte ju často pri príprave pokrmov, jej využitie je skutočne pestré.
Tekvicové semienka
Tieto semienka obsahujú pomerne vysoké množstvo zinku, ktorý pôsobí ako kofaktor pre syntézu kolagénu a spomaľuje jeho rozpad. Zinok nájdete aj vo vlašských orechoch, strukovinách, špenáte či mandliach.
Zdroj:ncbi.nlm.nih.gov, www.senzamedical.cz, www.health.clevelandclinic.org, www.goodhousekeeping.com