Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pitný režim bábätiek- koľko by mali vypiť?

reklama:

Správny a dostatočný pitný režim je u detí mimoriadne dôležitý, zvlášť v horúcich dňoch.

Aj keď by sa to mohlo zdať, pitný režim detí nie je až taká veda. Dôležité je len osvojiť si určité pravidlá, ktoré budete dôsledne dodržiavať, aby bolo vaše dieťatko stále dostatočne hydratované a nehrozili mu problémy ako bolesti hlavy, zhoršené trávenie, nervozita, suchá pokožka a iné …

Koľko by teda mali piť dojčené a koľko nedojčené deti?

Bottle feeding 20151112094614.jpg q75dx720y432u1r1ggc .jpg

 Dojčené deti – nepotrebujú iné tekutiny

Určite sa nedajte oklamať inými radami. Dojčené dieťa si totiž plne vystačí s materským mliekom a nepotrebuje žiadne ďalšie tekutiny.

A to platí aj v prípade horúcich dní. Je však veľmi dôležité mať vtedy na dieťa trpezlivosť a dať mu piť z prsníka častejšie. Keď opäť začne plakať, je zrejme tentoraz smädné a napije sa aspoň trošku mliečka.
V podstate ak dieťa nemá žiadnu inú stravu, môžete v tomto pitnom režime pokračovať. Neskôr po prvom polroku, keď už prijíma viac pevnej potravy, môžete postupne pridávať tekutiny. Najprv začnite detským čajom, neskôr môžete prejsť na čistú vodu.

Nezabúdajte na seba

Aby ste dokázali poskytnúť dostatok tekutín svojmu bábätku, nesmiete podceňovať ani vlastný pitný režim. Vždy musíte piť dostatok tekutín, aby ste mali dostatok mlieka a mohli tak pokryť aj pitný režim dieťatka.

Tiež si však musíte dávať pozor na to, čo pijete. V niektorých prípadoch nie sú vhodné bublinkové nápoje. Lepšie je piť čistú vodu, bylinné čaje a tiež obmedzte kávu len na bezkofeínový nápoj. Nepite veľa naraz, ale po menších dávkach aby malo dieťatko vždy dostatok tekutín.

8 glasses of water.jpg

 Nedojčené deti – k umelému mlieku patria aj tekutiny

Ak musíte dieťa dokrmovať umelým mliekom, mali by ste mu pridávať aj dodatočné tekutiny. Všetko závisí od konkrétneho veku, hmotnosti a tabuľke odporúčaného pitného režimu. V tom prípade musí mať dieťatko aj dodatočné tekutiny.

Aj v tomto prípade je nutné začať najprv detskými čaji. Keď už dieťa začne prijímať tuhú stravu, nezabudnite do nej pripočítať aj jej podiel. Čiže ak mu dávate napríklad jablko, aj to v sebe obsahuje časť tekutín a dieťa potom nemusí vypiť toľko čaju. To isté platí aj o polievkach.

Preto by ste nemali byť prekvapení, ak niekedy dieťatko nechce piť až tak veľa tekutín, keď časť z nich prijalo už zo stravy. Ale čím je strava tuhšia, tým sa obsah tekutín v nej obmedzuje. Ročné dieťa by už preto malo pravidelne dopĺňať pitný režim aj vodou a čajom.

Baby milk bottle tease today 160506_0_19b5bfb652b4918912e0e9b1deffc8a6.today inline large.jpg

Koľko by deti mali vypiť v akom veku?

Príjem tekutín u bábätiek a detí si musíte vypočítať podľa ich veku a váhy. Myslite však na to, že v prípade choroby alebo horúcich dní musia piť viac, než je odporúčané. Čím je dieťa staršie, tým sa potrebný podiel znižuje, pretože bábätká potrebujú viac tekutín, pretože neprijímajú žiadnu stravu.

Koľko by deti mali piť

Do pol roka – 150 ml na kilogram váhy
Do roka – 120 ml na kilogram váhy
Po jednom roku – hmotnosť nad 10 kg – 1 liter ak tomu ešte 50 ml na kilogram váhy
Staršie deti s hmotnosťou nad 20 kg – 1, 5 litra vody ak tomu 20 ml na kilogram váhy

Triky, ako naučiť deti veľa piť

Pokiaľ deti nenaučíte pravidelnému pitiu už v útlom veku, neporadíte si s týmto problémom ani neskôr. Preto je veľmi dôležité nenechávať nič len tak, že sa to postupne naučí. Takto mu môžete spôsobiť spomínané zdravotné problémy, keď môže byť napríklad z častých bolestí hlavy nervózny a uplakané.

Dieťa opakuje, preto pite tiež

Prvým trikom je opakovanie po vás. Pite vždy naraz, pre deti to bude zábavné a stane sa to súčasťou ich pravidelného režimu.

Pekná fľaša či hrnček

Pripravte im na pitie peknú fľašu alebo pohárik. Keď si ju dieťa obľúbi, skôr mu napadne aj napiť sa z nej. Napríklad s nejakou rozprávkovou postavou.

Po jedle

Dajte mu vodu vtedy, keď sa práve naje. Ak malo suchšiu stravu, padne mu to vhod a samo sa rado napije.

Pitie na očiach

Tiež mu nechávajte či už fľašu, alebo pohár na viditeľnom mieste, aby mu skôr napadlo napiť sa z nej.
Uprednostňujte čistú vodu

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 17. marca 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.