Pitie kávy udržuje zdravé srdce a pomáha prežiť infarkt.

Zdieľať
káva
gettyimages.com

Po celom svete sa denne vypije odhadom viac ako dve miliardy šálok kávy v jej rôznych podobách. Podľa najnovších štúdií sa zdá, že jej pravidelné pitie znižuje úmrtnosť. Ako je to možné, keď bol nápoj dlho podozrievaný  zo zvyšovania rizika srdcových chorôb?

Vplyv kávy na nižšiu mortalitu potvrdili dve veľké štúdie, jedna z USA a druhá z Európy, na základe dlhodobého sledovania 700 000 pacientov vyhodnotili. Trikom bolo odpočítanie ostatných škodlivých efektov. Ľudia, ktorí častejšie pijú kávu, sú tiež častejšie fajčiari, pijú viac alkoholu a jedia viac červeného mäsa.

Po štatistickom odpočítaní týchto vplyvov fajčenia sa ukázalo, že pitie kávy ako také je mylne asociované s hlavnými príčinami smrti, ako sú srdcové choroby, respiračné choroby, mŕtvica, cukrovka alebo infekcie. Pitie kávy zároveň nie je spojené s vyšším výskytom žiadneho typu rakoviny. Ďalšie štúdie potvrdili, že káva znižuje riziko srdcových chorôb u starých ľudí a riziko rozvoja cukrovky 2. typu.

Štatistické práce potvrdzujú prospešnosť pitia kávy pre naše zdravie, ale nezaoberajú sa presnými mechanizmami. Nová štúdia si dala za cieľ zistiť, ako presne kofeín chráni srdce. V súvislosť so zdravím srdca a kofeínom sa vedci zamerali na proteín p27. Ide o proteín, ktorý sa v jadre buniek podieľa na zastavenie bunkového cyklu a ďalšieho delenia u dospelých špecializovaných typov buniek.

káva
gettyimages.com

Kofeín a p27 v akcii

Séria experimentov s kultúrami srdcových buniek a s myšami ukázala, že p27 je nevyhnutný pre správnu funkciu mitochondrií a jeho zvýšená koncentrácia v mitochondriách zlepšuje bunkové dýchanie. Správne fungujúca mitochondria je nevyhnutná pre všetky bunky, ale hlavne pre svalové bunky vrátane buniek srdcového svalu. Starnutie je mimo iného spojené so zhoršujúcou sa bunkovou respiráciou.

A ako spolu teda súvisí p27 a kofeín? Kofeín zvyšuje presúvanie p27 do mitochondrií, a zlepšuje tak ich funkcie. U myších seniorov viedlo podávanie kofeínu vo vode po desať dní na zlepšenie bunkového dýchania srdcového svalu na úroveň dospelých  myší. Pravidelné pitie kávy teda pomáha udržať mladé srdce.

Ďalším skúmaným stavom bol infarkt. Skupina myší dostávala stravu vyvolávajúcu obezitu a cukrovku. Polovica myší potom dostávala na pitie vodu s kofeínom a druhá polovica len čistú vodu. U myší z oboch skupín vedci vyvolali infarkt. Všetky myši aj tie, ktoré infarkt prežili, potom boli obetované pre vedu. Myši, ktoré pili kávu, mali menší rozsah poranenia srdcového svalu a infarkt sa im hojil rýchlejšie. Výskumníci odporúčajú pitie kávy ako vhodným preventívnym opatrením u obéznych ľudí, ktorí majú zvýšené riziko infarktu.

Koľko by sme ale mali kávy vypiť, aby sme si udržali mladé srdce? Koncentrácia kofeínu v bunkách s pozitívnym efektom možno podľa výskumníkov dosiahnuť vypitím štyroch šálok denne. Tu je bohužiaľ potrebné dodať, že vedecké práce uvádza iba počet šálok kávy bez špecifikácie množstva kofeínu. Ani európska štúdia, ktorá pracovala s dátami pacientov z desiatich krajín a ktorá zbierala aj dáta o typoch kávy, neuvádza koncentrácie kofeínu. Avšak európska štúdia rozlišovala kávu s kofeínom a bez.

Prekvapivo sa ukázalo, že pozitívny vplyv na zdravie má aj káva bez kofeínu. Okrem vyššie popísaného pozitívneho vplyvu kofeínu na bunkovú respiráciu, tak pravdepodobne majú pozitívny vplyv na zdravie i ďalšie zložky kávy. Vyznenie väčšiny posledných štúdií je nasledovné: Pokojne si doprajete aj niekoľko káv denne, ak nie ste náhodou tehotná alebo dojčiaca žena.

káva
gettyimages.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané