Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pitie kávy udržuje zdravé srdce a pomáha prežiť infarkt.

reklama:
káva
gettyimages.com

Po celom svete sa denne vypije odhadom viac ako dve miliardy šálok kávy v jej rôznych podobách. Podľa najnovších štúdií sa zdá, že jej pravidelné pitie znižuje úmrtnosť. Ako je to možné, keď bol nápoj dlho podozrievaný  zo zvyšovania rizika srdcových chorôb?

Vplyv kávy na nižšiu mortalitu potvrdili dve veľké štúdie, jedna z USA a druhá z Európy, na základe dlhodobého sledovania 700 000 pacientov vyhodnotili. Trikom bolo odpočítanie ostatných škodlivých efektov. Ľudia, ktorí častejšie pijú kávu, sú tiež častejšie fajčiari, pijú viac alkoholu a jedia viac červeného mäsa.

Po štatistickom odpočítaní týchto vplyvov fajčenia sa ukázalo, že pitie kávy ako také je mylne asociované s hlavnými príčinami smrti, ako sú srdcové choroby, respiračné choroby, mŕtvica, cukrovka alebo infekcie. Pitie kávy zároveň nie je spojené s vyšším výskytom žiadneho typu rakoviny. Ďalšie štúdie potvrdili, že káva znižuje riziko srdcových chorôb u starých ľudí a riziko rozvoja cukrovky 2. typu.

Štatistické práce potvrdzujú prospešnosť pitia kávy pre naše zdravie, ale nezaoberajú sa presnými mechanizmami. Nová štúdia si dala za cieľ zistiť, ako presne kofeín chráni srdce. V súvislosť so zdravím srdca a kofeínom sa vedci zamerali na proteín p27. Ide o proteín, ktorý sa v jadre buniek podieľa na zastavenie bunkového cyklu a ďalšieho delenia u dospelých špecializovaných typov buniek.

káva
gettyimages.com
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 10. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.