Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pite viac vína!10 spôsobov, ako vás červené víno urobí zdravšími

reklama:
červené víno
červené vínowww.gettyimages.com

Potrebujete nejaké dôvody, aby ste sa z pohára vína po práci cítili ešte lepšie? Každý rok sa objavujú stále pozitívnejšie správy o prínosoch červeného vína pre zdravie. Víno bolo vždy základom ľudskej stravy. Vedci v skutočnosti zdokumentovali červené víno už v roku 5400 pred naším letopočtom Ale odkiaľ pochádzajú tieto prínosy pre zdravie?

Resveratrol? Polyfenoly?

Antioxidanty v červenom víne zvané polyfenoly môžu pomôcť chrániť výstelku krvných ciev vo vašom srdci. Polyfenol zvaný resveratrol je jednou z látok v červenom víne, ktorej sa dostáva veľkej pozornosti. Resveratrol je polyfenolická zlúčenina, ktorá sa nachádza v hrozne, červenom víne, šťave z fialového hrozna, arašidoch a niektorých bobuliach. Vedci sa začali zaujímať o skúmanie potenciálnych zdravotných výhod resveratrolu, keď bola jeho prítomnosť hlásená v červenom víne a zdalo sa, že je dôsledne spojená so znížením rizika a dlhovekosti s ischemickou chorobou srdca. Tu je len niekoľko zdravých vecí, ktoré pre vás resveratrol môže urobiť:

Zvýšte životnosť

V štúdiách na zvieratách bolo preukázané, že resveratrol zvyšuje životnosť.

Zlepšite zdravie mozgu

Bolo preukázané, že resveratrol chráni pred Alzheimerovou chorobou a demenciou.

Podporuje zdravie srdca

Bolo preukázané, že červené víno znižuje riziko srdcových a kardiovaskulárnych ochorení vďaka resveratrolu a ďalším antioxidantom, ktoré obsahuje.

Chráňte pred rakovinou pľúc

Vedci z univerzity v Santiagu de Compostela v Španielsku zistili, že každý pohár červeného vína denne zníži riziko rakoviny pľúc o 13%.

Chráňte pred rakovinou prostaty

Bolo preukázané, že červené víno znižuje celkové riziko rakoviny prostaty u mužov o 50% a riziko najagresívnejších foriem rakoviny prostaty o 60%.

Chráňte pred rakovinou prsníka

Predpokladá sa, že mierna konzumácia červeného vína znižuje riziko rakoviny prsníka. Zdá sa, že 1 alebo 2 alkoholické nápoje denne zvyšujú riziko rakoviny prsníka u žien.

Zabráňte prechladnutiu

Vedci v Španielsku zistili, že ľudia, ktorí vypijú viac ako dva poháre červeného vína denne, majú o 44% menej prechladnutí.

Znížte zápal

Bolo preukázané, že resveratrol má protizápalové vlastnosti, čo napomáha celkovému fyzickému zdraviu, pretože zápalu možno pripísať veľa chorôb a ochorení.

Znížte hladinu cholesterolu

Resveratrol bol nájdený v štúdiách na zníženie LDL (zlého) cholesterolu, zatiaľ čo ďalšia zložka červeného vína, saponíny, majú tiež vlastnosti znížiť hladinu cholesterolu. Okrem toho bolo preukázané, že červené víno zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a chráni pred poškodením tepien.

Lepší spánok

Okrem uvedených výhod pre zdravie štúdie ukazujú, že červené víno môže tiež zlepšiť kvalitu vášho spánku. Červené víno, najmä Cabernet Sauvignon, Chianti a Merlot, obsahuje melatonín. Melatonín reguluje telesné hodnoty, takže vypitie pohára červeného vína pred spaním vám môže pomôcť zaspať. Melatonín je tiež antioxidant, čo znamená, že má tiež vlastnosti proti starnutiu a prevencii rakoviny.
Aj keď správy o červenom víne môžu znieť skvele, ak si k večernému jedlu dáte pohárik červeného vína, lekári sa obávajú, aby ľudia nezačali viac piť alkohol. Je to preto, že príliš veľa alkoholu môže mať mnoho škodlivých účinkov na vaše telo. Pitie príliš veľkého množstva alkoholu bolo spojené s niekoľkými stavmi, vrátane rakoviny. Muži by nemali vypiť viac ako 2-3 poháre červeného vína denne a ženy by mali obmedziť ich konzumáciu na 1-2 poháre denne.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 24. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.