Pestujeme fuchsie ako pochúťku

Zdieľať
Fuchsie 7.jpg

Darí sa im v tieni, kvety majú pestrú paletu farieb, no viete, že sú aj jedlé az ich plodov sa dokonca robí džem ? Je mrazuodolná do -4 ° C. Rastlina kvitne v neskorom lete. Plody sú jedlé bobule o veľkosti 2,5 cm, jemne sladkastej, príjemne voňajúce.

Fuchsie 7.jpg

Kvety k jedlu

Moderná kuchyňa presadzuje konzumácii mnohých kvitnúcich kvetov. Najobľúbenejšie sú ruže, sedmokrásky, nechtík, fialka, sirôtky, púpava, ibištek, chryzantéma, ale tiež kvety slnečnice, bazy, cukety a tekvice.
Fuchsie sú zatiaľ dosť neznáme na našich jedálnych stoloch, ale nemusí to tak byť, pretože niektoré kultivary majú jedlé kvety i plody, a dokonca aj listom sa pripisujú liečivé vlastnosti.

Ktoré z druhov fuksií sú vhodné?

Z viac ako tisícky druhov a kultivarov sa pre pestovanie jedlých plodov hodia botanické druhy, ktoré pochádzajú prevažne z peruánskych Ánd. A to sú – Fuchsia corymbifolia, F. excorticata aka, F. magellanica ‚Globosa‘ a ‚Kázni‘, F. procumbens, F. splendens ‚Karl Hartweg‘, F. venusta a F. magellanica. Plody fuchsie čílskej (Fuchsia magellanica) majú chuť hrozna, fuchsie ohnivé (F. splendens) majú zase príchuť citróna.
Plody sa zbierajú na konci leta. Sú šťavnaté a chutné a majú v závislosti na odrode rôznu farbu. Najintenzívnejšiu chuť majú tmavé plody.

Xwaj.2_jpg.jpg

Ako vypestovať plody?

Fuchsie potrebujú dostatok vzduchu, prospieva im časté vetranie a svetlé stanovište bez priameho slnka. Zemina by mala byť kyprá. Na pestovanie môžete použiť hotový substrát, najlepšie zmes pre balkónové či izbové kvetiny. Mala by dobre absorbovať vodu, nie ju však zadržiavať príliš, korene potom nemôžu dýchať a odumierajú. Pôda má byť mierne kyslá až neutrálna, s Ph medzi 6,5 až 7. Pravidelná zálievka stačí raz za 3-4 dni.
Ako všetky rastliny ozdobné kvetom sú aj fuchsie pomerne náročné na živiny, predovšetkým s vyšším obsahom dusíka. Hnojenie sa končí v septembri, aby mali fuchsie čas pred prezimovaním ešte vyzrieť.

Dôležitý strih

U fuksií pestovaných na „ovocie“ je dôležitý rez. Je potrebné zdvojnásobiť počet nových výhonkov, ktoré budú mať plody, preto sa rastlina zostrihá o tretinu v jarnom období. Môže sa tiež radikálne zostrihať na výšku 10 cm, ak je to nutné.

Getthumbnail.jpg

Úroda

Plody sa zberajú vtedy, keď sú mäkké a dobre chutia. Používajú sa hneď po zbere, pretože dlho nevydržia. Ak ich chcete použiť neskôr, zamrazte ich, spotrebujte napríklad na džem, do šalátov alebo na koláč.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané