Popínavé rastliny vnesú do vašej záhrady sviežu zeleň, voňavé kvety, farebné listy a dokonca aj chutné ovocie, pričom zaberú minimum miesta. Vedia zakryť stenu, plot či zatieniť pergolu. Objavte ich krásu a praktickosť v tomto článku.
Neobyčajná stena
Z obyčajnej steny sa vďaka popínavým rastlinám môže stať živý rám záhrady. Ak chcete pokryť väčšie plochy, ideálne sú vždyzelený a tieň znášajúci brečtan alebo slnečnomilnejší, opadavý trojlaločný pavinič, ktoré sa samy prichytia pomocou prísavných doštičiek. Pozor však na rozpínavosť brečtanu, ktorý sa môže začať plaziť aj po zemi.
Po stene vie šplhať aj tienomilná hortenzia popínavá. Rastie pomaly, no do úctyhodných rozmerov.
Mnohé metre štvorcové rýchlo vyplní aj opadavý, na jeseň krásne sfarbený päťcípy pavinič. Ten sa šplhá pomocou úponkov, no aj jemu postačí stena, ak má hrubú omietku. Tieto nenáročné a robustné popínavé dreviny poslúžia aj ako opora pre ďalšie, drobnejšie druhy, napríklad plamienok či zimolez. Samy však tiež kvitnú a ich plody milujú vtáky, ktoré rady hniezdia v ich náručí.
Mnoho druhov atraktívnych popínavých drevín môžete nechať pnúť po oporách a dotvoriť tak záhradu na čarovné miesto. Treláže môžu byť vytvorené z latiek, trámov či guľatiny. Kombinovať ich môžete aj s odolnými drôtmi či lankami, pekne vyzerajú pri stene aj v priestore.
Do mnohých metrov na výšku aj šírku sa po rokoch rozprestrie vistéria, krásne kvitnúca popínavá drevina, ktorú môžete tvarovať podľa potešenia. Vistéria čínska má kvetenstvo až 30 cm dlhé, vistéria mnohokvetá dokonca až 50 cm. Obom sa darí na slnečných až polotienistých miestach, chránených a teplých, s priepustnou pôdou.
Pre krásne kvety sú veľmi obľúbené plamienky. Darí sa im na juhovýchodne orientovaných miestach. Pestovať môžete mnoho druhov – pôvodné botanické plamienky majú množstvo menších kvetov a sú veľmi odolné. Šľachtené hybridy sa pýšia veľkými alebo plnými kvetmi, no môžu byť náročnejšie na pestovanie. Popínavé ruže sú očarujúce. Vyberať môžete z mnohých kultivarov odlišného vzrastu, farby aj vône. Všetkým vyhovuje hlboká výživná pôda a slnečné, chránené, ale zároveň vzdušné miesto. Medzi ďalšie vďačné kvitnúce liany patrí rozmanité druhy nádherne voňajúceho zimolezu.
Jednoročné rastliny pre rýchlu parádu
Nie ste si istí, akú popínavú drevinu zvoliť, alebo nemáte čas pripraviť pevné treláže? Vyskúšajte jednoročné rastliny. Mnohé z nich poslúžia výborne.
Povojnica trojfarebná vyniká až 10 cm veľkými lievikovitými kvetmi, spočiatku červenými, neskôr blankytne modrými či fialovými. Navyše je hustá až 10 cm veľkými, srdcovitými listami. Pne sa do výšky troch metrov, okolo opory sa mrštne ovíja. Bujne rastie na slnečnom, chránenom stanovišti a vo výživnom, humóznom substráte.
Vilec je výnimočný tým, ako ochotne sa vetví a rozrastá do strán, čo u jednoročných rastlín nie je bežné. Pomocou úponkov sa pne až do výšky piatich metrov a až do jesene kvitne kvetmi zvonovitého tvaru – spočiatku bielymi, neskôr sa zafarbia do fialova. Pochádza zo slnečného Mexika, takže vyžaduje slnečné stanovište a dostatok živín.
Tunbergia krídlová býva obsypaná roztomilými žltými kvietkami s čiernohnedým stredom. Dostala podľa nich aj prezývku čierna Zuzana. Ovíja sa do výšky troch metrov a rastie veľmi rýchlo. Pochádza z Afriky, preto podobne ako väčšina ostatných kvitnúcich popínavých jednoročiek vyžaduje slnečné a teplé stanovište. Svieži jej humózny, avšak priepustný substrát.
Ovocné liany
Spojiť krásu s úžitkom sa oplatí, a mnohé popínavé rastliny takú výhodu ponúkajú. Slnečné steny ponúkajú priestor pre dekoratívne aj sladko plodiace popínavé dreviny – vinič. Ak chcete veľké sladké hrozno, je potrebné vinič rezať – môžete si vybrať z niekoľkých osvedčených postupov. Bujne môžete nechať rásť odolné odrody typu bago, ktoré poskytnú predovšetkým veľa zelene a tieňa, no za slnečných let aj hrozno prijateľnej chuti.
Veľmi vďačné je mrazuvzdorné a odolné drobnoplodé kivi. Pestovať môžete hneď niekoľko druhov. Aktinídia význačná (Actinidia arguta) dorastá až do výšky desiatich metrov. Vyžaduje mierne kyslú, humóznu, avšak priepustnú pôdu. Podobne sa pestuje aj veľmi obľúbený druh kiwi kolomikta (A. kolomikta). U väčšiny druhov a odrôd kivi ide o rastliny dvojdomé, je preto potrebné vysadiť samčie aj samičie rastliny, alebo ešte lepšie jednu samčiu a niekoľko samičích. Vhodné kombinácie odporučia v špecializovaných záhradníctvach.
Pestovať však môžete aj aktinídiu čínsku, s väčšími plodmi. Pre naše podmienky sa hodí napríklad odroda Jenny – dáva veľké plody a je samoopelivá, stačí teda aj jediná rastlina.
Medzi rýchlo rastúce, veľmi vďačné liany patrí aj akébia päťpočetná (Akebia quinata), až 10 m vysoká popínavka, ktorej prírastok činí až 2 metre ročne. Pestuje sa obvykle pre dekoratívne listy a krásne, voňavé kvety, no jej plody sú jedlé a lahodné. Je odolná, vyžaduje iba priepustnú pôdu, dostatok vlahy a v zime ochranu pred premrznutím. Citlivejšie sú predovšetkým mladšie rastliny.