Okenný parapet alebo balkón vám nemusí zdobiť iba záplava muškátov. Vysaďte si v apríli do vonkajšieho kvetináča pestrofarebné petúnie, ktoré vás budú tešiť nádhernými kvetmi po celé leto. Krok za krokom vám prezradíme, ako sa o petúnie starať.
Najdôležitejšie pravidlá pestovania petúnií
Petúnia vám môžu robiť radosť vo vonkajších kvetináčoch, ktoré umiestnite na okenný parapet alebo na balkón. Týmto okrasným rastlinám pristanú aj závesné kvetináče. V nich môžete petúnie zavesiť aj pod pergolu či terasu. Aby vám petúnie robili radosť svojimi pestrofarebnými trubicovými kvetmi, mali by ste poznať pravidlá ich pestovania. Prinášame vám tie najdôležitejšie.
Nákup a presádzanie petúnií
- Na nákup sadeničiek petúnií je ideálnym mesiacom apríl. V záhradníctve či kvetinárstve kupujte iba sadenice petúnií, ktoré sú viditeľne silné a zdravé.
- Petúniu presádzajte do špeciálnej zeminy, ktorú ste zaobstarali v záhradníctve. Tento substrát by mal byť neutrálny alebo mierne kyslý. Dôležité je, aby obsahoval aj základné minerálne látky, ako je železo, dusík, fosfor a draslík, ktoré sú dôležité pre správny rast petúnií. Vyhnite sa použitiu zeminy zo záhradky, ktorá by mohla obsahovať choroboplodné zárodky. Pamätajte tiež na to, že petúniám neprospieva zásaditá pôda, v ktorej zle rastú.
- Sadeničky petúnií presádzajte do kvetináčov či závesných kvetináčov koncom apríla, alebo ešte lepšie v polovici mája. Mali by ste vedieť, že táto balkónovka je veľmi citlivá na nízke teploty. V prípade hroziacich mrazíkov ju preto preneste do teplejších priestorov, ako je garáž alebo dielňa.
Výber správneho stanovišťa
- Základom správnej starostlivosti o petúnie je už samotný výber stanovišťa. Kam teda kvetináče s petúniami umiestniť? Ideálne na južnú, juhovýchodnú, poprípade juhozápadnú stranu, pretože petúnie milujú slnko a teplo. Dajte si ale pozor, aby na petúnie nedopadali priame slnečné lúče, mohlo by im to naopak uškodiť.
- Dbajte na to, aby boli kvetináče s petúniami chránené pred dažďom. V opačnom prípade by došlo k poškodeniu týchto ozdobných rastlín a prípadne by im hrozila aj hniloba koreňov.
Ako na zálievku a hnojenie petúnií
- Ak ste umiestnili petúnie na južnej strane, na tomto slnečnom mieste ich zalievajte raz denne. Ak máte petúnie v tieni či polotieni, zálievka je dostačujúca raz za dva dni. Zálievka petúnií však má byť veľmi mierna, tejto rastline totiž v dôsledku preliatia hrozí hniloba koreňov.
- Petúniu raz za týždeň hnojte vhodným priemyselným hnojivom, ktoré obsahuje viac zložiek a má tiež vyšší obsah železa a vápnika. Toto hnojivo podporí rast a samotné kvitnutie petúnií. Na petúnie použite napríklad hnojivo Kristalon alebo bio hnojivo Muškát.
Ako sa ďalej starať o petúnie
- Pravidelne odstraňujte suché či povädnuté kvety a listy.
- Petúniu si môžete tiež ľahko namnožiť. Zo zdravej rastliny odrežte zhruba 12 centimetrov dlhý plát, ktorý namočte do stimulátora a následne ho zapichnite do nového kvetináča s čerstvým substrátom. Zhruba za 3 týždne môžete zakorenené petúnie presadiť podľa ľubovôle.