Mikrozelenina je skutočným pokladom pre naše zdravie. Obsahuje až 40-krát viac vitamínov a minerálov než dospelé rastliny, čo z nej robí mimoriadne výživný superfood. V posledných rokoch sa stalo populárnym pestovať mikrozeleninu doma, a to dokonca bez pôdy. V tomto článku sa dozviete, ako si môžete vypestovať mikrozeleninu zo semien hrášku priamo na svojom parapete a aké benefity vám môže priniesť.
Ako si vypestovať mikrozeleninu bez pôdy?
Mikrozelenina je považovaná za koncentrovaný zdroj vitamínov a minerálov, ktoré sú až 40-násobne vyššie v porovnaní s dospelou rastlinou. Pestovanie mikrozeleniny doma sa stalo obľúbeným trendom, najmä kvôli jednoduchosti a zdravotným prínosom. V tomto článku sa zameriame na pestovanie mikrozeleniny z hrachu, ktorý je známy svojimi detoxikačnými a protizápalovými účinkami.
Príprava hrachu na pestovanie
Najprv si pripravte hrach. Dôkladne ho prepláchnite vodou a nechajte ho na noc namočený vo vode. Medzitým si pripravte nádoby na pestovanie. Môžete použiť penoplastové nádoby, ktoré rozrežete na polovicu, čím vytvoríte podnosy. V spodných častiach neporušených nádob urobte veľa malých otvorov, ktoré zabezpečia správne odvádzanie vody.
Proces pestovania
Nasledujúci deň položte do spodnej časti nádob bez otvorov vrchnáky z plastových fliaš, ktoré budú slúžiť ako podpery. Do nádob nalejte vodu a na vrch položte nádoby s otvormi, ktoré naplníte predmočeným hrachom. Zakryte nádoby vrchnákmi a už po 24 hodinách by ste mali vidieť, ako hrach začína klíčiť.
Hrach oplachujte dvakrát denne pod tečúcou vodou, čo vďaka otvorom v nádobách bude veľmi jednoduché. Po troch dňoch sa začnú objavovať prvé zelené výhonky. V tomto štádiu môžete nádoby nechať otvorené, aby mali výhonky prístup k vzduchu. Nezabudnite pravidelne meniť vodu v podnosoch a občasne pokropiť mladé výhonky vodou.
Zber úrody a využitie
O týždeň, prípadne osem dní, už môžete hrachové výhonky zberať a konzumovať. Mikrozelenina je ideálnym doplnkom k rýchlym jedlám alebo zdravým raňajkám. Vďaka krátkemu rastu nestihne absorbovať škodlivé látky z okolia, čo z nej robí zdravý prísun vitamínov a minerálov pre váš organizmus. Navyše, pestovanie mikrozeleniny môžete rozšíriť aj na iné plodiny, ako sú kapusta, brokolica alebo červená repa.