Patrí tiež medzi Vaše obľúbené nápoje tzv. "Energeťák"? Tak po prečítaní tohto článku zrejme už nebude

Zdieľať
Energeťák
Patrí tiež medzi Vaše obľúbené nápoje tzv. „Energeťák“? Tak po prečítaní tohto článku zrejme už nebude Foto: www.freepik.com

Patrí tiež medzi Vaše obľúbené nápoje tzv. „Energeťák“? Tak po prečítaní tohto článku zrejme už nebude. Výskumníci z Austrálie sledovali pacientov, ktorí boli hospitalizovaní kvôli ich búšeniu srdca. Ukázalo sa, že 36% z nich pilo pred vypuknutím týchto problémov energetické nápoje. Ich konzumácia má totiž veľký vplyv na srdce. Zrýchli jeho rytmus a tým vám tak začne srdce biť rýchlejšie. Výskumníci z Univerzity v Adelaide sledovali pacientov, ktorí mali 13 až 40 rokov. Nielen že 36% z nich pilo energetické nápoje pravidelne ale 70% z nich už aspoň raz energetický nápoj vyskúšalo.

Najhoršie tekutina pre Vaše srdce

Podľa Scotta Willoughbyho jeho tím dokázal objaviť spojenie medzi konzumáciou energetických nápojov a nepriaznivými reakciami sŕdc. Najčastejšie s týmto problém bolo hospitalizovaných ľudí, ktorí ich vypili päť a viac. Jeden z nich ich dokonca vypil 12 a to spoločne s alkoholom. Hoci ale vedci skúmali toto spojenie dlho, tak stále nie sú schopní určiť, ktorá z ingrediencií spôsobuje tieto ťažkosti. Energetické nápoje totiž obsahujú kofeín, vitamíny, cukry, výťažky z byliniek a mnoho ďalšieho. Vedci ale upozornili na to, že už pracujú na ďalšom výskume.

Tak čo? Ešte Vám budú chutiť?

Energetické a iontové nápoje sú neoddeliteľnou súčasťou tovaru supermarketov a benzínových púmp.

Mali by nám zabrániť únave, povzbudiť nás a nakopnúť.
Niektoré sú doplnkom pre športovcov pri fyzickej záťaži.
Obsahujú hlavne kofeín, ale napríklad aj L-karnitín, maltodextrín, taurín, kreatín, sacharidy, vitamíny B, ženšen, guaranu a dopĺňajú deficit v oblasti minerálov a stopových prvkov.
Tieto nápoje existujú na trhu už viac ako 20 rokov.
Majú svojim konzumentom priniesť odstránenie únavy, návrat energie, zvýšenie bdelosti, ale napríklad aj zlepšenie nálady.

Pôvodný zámer bol popíjať tento drink iba občasne, ale bohužiaľ v dnešnej dobe sa stretávame s jeho veľkou obľubou najmä u mladých ľudí.

Energetické nápoje obsahujú aj ďalšie biologicky aktívne látky.

Nadmerná konzumácia týchto nápojov môže vyvolať až kofeínovú intoxikáciu, ktorej následkom môže byť srdcová arytmia, tachykardia, zvracanie, záchvaty podobne.

Silu energetických nápojov logicky umocňuje alkohol, práve táto kombinácia býva často u mladých ľudí obľúbená.

Vplyv na zuby

Príliš veľké množstvo týchto drinkov má aj negatívny vplyv na naše zuby.

Je to kvôli cukru a kyselinám, najmä kyseline fosforečnej.

Kyseliny sú v energy drinkoch najlepšom nositeľom účinných vyššie zmieňovaných látok.

Smrť pravdepodobne pre zdravého jedinca kvôli popíjanie týchto drinkov nehrozí.

No len v tom prípade ak je tento jedinec stopercentne zdravý.

Napriek tomu pravidelné a dlhodobé popíjanie energetických nápojov nie je vôbec zdravé.

Prvým príznakom môže byť pálenie záhy, dehydratácia organizmu a neskôr vzhľadom na obsah kofeínu a cukru si tak najskôr koledujeme o vznik cukrovky a o problémy so srdcom a obličkami.

Takže ak už máte potre bu dať si Energy drink siahnite iba po jednom a nie viac, samozrejme by to nemal byť každodenný rituál.

Ide o naše zdravie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané