Patrí medzi najkrajšie kvety. Oddávna sa ale slnečnica užívala na liečenie vojnových zranení..

Zdieľať
Slnečnica

Je to krásna, vznešená kvetina, ktorá sa otáča za slnkom a na poliach aj záhradách vyzerá nádherne, lahodí nášmu oku a navyše z nej môžeme získať veľa cenných látok.

Slnečnica
https://www.gettyimages.com/

Obväz sa implantoval do do stredu slnečnice, aby sa nasiakol hojivými látkami.

Tie potom ranu rýchlo hojili. V Amerike pestovali slnečnicu americkí Indiáni , ktorí z nej pripravovali aj chleba. Vedeli, že surové slnečnicové semená (4 čajové lyžičky denne) zlepšujú ostrosť videnia. Slnečnicový olej má protisklerotické účinky a je vynikajúci na prípravu mnohých liečivých mastí.

Ako využiť kvety

Nálev z kvetu znižuje horúčku a stimuluje činnosť pečene. Baby korenárky poznali vynikajúci liečivý odvar na vymývanie rán. Stačilo narezať pol lyžičky kvetov, vsypať ich do 1 dl vody a 5 minút mierne povariť. Pri pľúcnych ochoreniach odporúčali užívať zmes kvetov slnečnica zmiešanú s kvetom bazy čiernej, s lipovým kvetom, vrbovou kôrou a zlatobyľ.

Skvelé je aj toto protireumatické mazanie. Keď začínajú semienka dozrievať, odrežeme celý kvet, rozrežeme ho na malé kúsky a zalejeme lekárenským denaturovaným 65%. liehom (asi pol litrom), pridáme hrsť nadrobno nakrájaného mydla a dobre premiešame. Zmes na 10 dní vystavíme na slniečko. Potom precedíme a natierame.

Sušenie slnečnicových kvetov

Kvety (okvetné lístky) sušíme v tenkej vrstve na nefarebnom papieri; potom sa dajú použiť do čajov (čajových zmesí) alebo napríklad do kúpeľových solí a pod.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané