Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pár tipov ako sa zbaviť atopického ekzému

reklama:

Je nutné ho prispôsobiť prostrediu

Strážte dostatočnú vlhkosť vzduchu, v izbe detí s atopickým ekzémom alebo vo vlastnej spálni, ak máte tento problém, dobre vetrajte, prach utierajte vlhkou stierkou a koberce vysávajte tak, aby ste zamedzili vírenie prachu a alergénov. Kúpte si matrac a lôžkoviny z kvalitných hypoalergénnych materiálov.

Pri atopickom ekzéme upravte jedálniček

Remedes naturels zona 1.jpg

Výskyt a priebeh atopického ekzému ovplyvňujú aj niektoré potraviny. Práve potravinové alergény bývajú častým spúšťačom ekzému a medzi najčastejšie alergény spôsobujúce ekzém prevažne u malých detí patrí mlieko, múka, vajce, sója, orechy . Je nutné zamerať sa na zdravú výživu pre očistu zažívacieho systému, dbať na dostatočný príjem tekutín a začať sa vyhýbať stravovaniu vo fast foodoch, a tak isto nejesť v zhone, rýchlo pri chôdzi…

Woman with fruits rejecting junk food

Starajte sa o atopickú pokožku a zamedzte jej škrabanie

Či už poznáme alebo nepoznáme príčinu vzniku ekzému, kľúčom k jeho potlačeniu je snaha udržať pokožku v dobrej kondícii. V akútnej fáze ekzému tak používame krémy a kúpele predpísané lekárom, zvyčajne sú to prípravky bez vône, farby a so zníženou penivosťou. Vyhýbame sa umývacím prostriedkom a kozmetike s obsahom umelých farbív, aróm a ďalších nevhodných látok. Aj v tzv. Pokojovej fáze ekzému dbáme na pravidelné premazávanie pokožky masťou či krémom. Používajte obzvlášť výživné a hydratačné sprchové gély a balzamy, určené pre extrémne suchú a ekzematickú pokožku.

Vyhýbajte sa stresu

Je dokázané, že priebeh ekzému zhoršuje tiež psychický stres. U detí je tak dôležitá snaha rodičov o vytvorenie harmonického a láskyplného prostredia, my sami by sme sa potom mali pokúsiť vyhnúť zbytočnému psychickému vypätiu. Je dôležité naučiť sa aktívne oddychovať aj cielene relaxovať, odpútavať telo i myseľ od každodenných problémov a pocitov celkového vyčerpania.

Skin irritation.jpg

Zabráňte kontaktu s chemikáliami a látkami, ktoré pôsobia dráždivo

Vyhýbajte sa zafajčenému a prašnému prostrediu, upratovaniam s pomocou chemikálií, kontaktu s farbami, čistidlami, riedidlami a prchavými látkami, u detí potom môže pokožku podráždiť napríklad plastelína, nalepovacie tetovanie, gélové ceruzky na koži, ale aj krieda alebo piesok.

Dodržujte pravidlá 

Okrem alergie na potraviny môžu byť príčinou aj domáce zvieratá, výskyt roztočov a baktérií , vonkajšie pele, plesne a podobne. Pokiaľ trpíte zo spomínaných alergií, je nutné dodržiavať odporúčané pokyny a opatrenia, aby sme v jej dôsledku nevyvolali či nezhoršili práve prejavy atopického ekzému. Základom dobrého liečenia a vyliečenia ekzémov je popremýšľať, kedy sa prejavy objavili a čo im predchádzalo. U ekzémov je veľmi časté, že sa zhoršia po inom vírusovom či bakteriálnom  ochorení, ale aj po prežitom strese.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 15. mája 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.