Pár babských rád na pálenie záhy

Zdieľať
Istock 599254720.jpg

Rozhodne to nie je nič príjemné.

 Určite ste aj vy počas svojho života niekoľkokrát zažili pocit, ktorým je pálenie záhy.

Dôvody, prečo sa pálenie záhy objavuje, môžu byť rôzne.

Tu sú tie hlavné dôvody:

Príliš korenené a ostré jedlá
Nadmerné množstvo soli i cukru
Pitie alkoholických nápojov

Pokiaľ už dôjde k tomu, že vás záha začne páliť, je dobré vedieť, čo vám pomôže. Prvá naša rada je spojená s tým, že navštívite lekáreň. Na trhu je rad rôznych produktov, ktoré vám dokážu pomôcť. Ale skúste aj tieto babské rady.

Istock 599254720.jpg

 Zázvor

Jeho účinky sú hneď dvojakého druhu. Ak sa pálenie záhy objaví, je zázvor veľmi dobrou pomocou, ako si môžete počas krátkej doby uľaviť. Zároveň ale ponúkne aj možnosť prevencie. Pokiaľ bude súčasťou vašej stravy pravidelne, nemusí sa bolesť tohto typu vôbec objavovať. Použitie je celkom jednoduché. Môžete ho pridávať do jedál, rovnako ako si možno uvariť tiež pomerne chutný čaj. Alebo si počas leta nachystať osviežujúci limonádu.

Crop.jpg

Surová zelenina i ovocie

Určite ju tiež skúste, nakoľko je pri pálení záhy veľmi dobrým pomocníkom. Primárne je to vďaka tomu, že obsahujú nielen vodu, ktorá pomôže s neutralizáciou, ale obsahujú aj škroby. Práve táto kombinácia vám rozhodne dokáže zaistiť to, že pálenie záhy bude výrazne eliminované

Tieto druhy vám pomôžu najviac

mrkva
jablko
zemiaky

 Jedlá sóda

Pokiaľ ide o pálenie záhy, je veľmi dobrým pomocníkom. A to hlavne preto, že dokáže veľmi dobre neutralizovať žalúdočné kyseliny. Ako na to? Stačí niekoľko lyžičiek sódy bikarbóny rozmiešať vo vode a tú následne vypiť. Ak zvládnete nie príliš dobrú chuť, máte napoly vyhraté. Potom ešte počítajte s tým, že v dôsledku chemickej reakcie sa môžete cítiť ľahko nafúknutí. To je znamenie, že jedlá sóda pôsobí. Stačí len pár desiatok sekúnd a razom zistíte, že sú problémy dávno preč. Je preto dobré mať tohto pomocníka vždy pri ruke.

Jablčný ocot

Aj keď to môže na prvý pohľad vyzerať, že tu hovoríme o produkte kyslejšieho rázu, opak je pravdou. Pokiaľ ho budete konzumovať, zaistíte tak oveľa lepšie zásaditosť vášho tela. Aj keď žalúdok nebude fungovať ako má, kyseliny v ňom nebudú tak agresívne, aby sa pálenie záhy objavilo. S octom je to podobné, ako s jedlou sódou. Odporúčame ho mať vždy pri ruke. Stačí jedna lyžička jablčného octu , ktorú rozmiešate v pohári vody a tú následne vypijete. Pamätajte, že je vhodné ocot konzumovať aj ako dobrú prevenciu.

An5 apple_cider_vinegar 1296x728 header.jpg

Aloe vera

Aj keď túto rastlinu poznáte skôr v súvislosti s krásou vašej pleti, je dobré o nej povedať aj to, že ju môžete využiť aj vo chvíli, keď vás páli záha. Pokiaľ ju máte vo svojej živej podobe, stačí odrezať kúsok listu, ten ďalej narezať a gél z aloe rozmiešať vo vode. A tú následne vypiť.  Alebo skúste nápoje, ktoré aloe vera obsahujú, samozrejme tie bez cukru.

Žuvačka

Áno, aj tá pomáha. A dôvod je celkom jasný. Ak ju žujeme, dochádza vo vašich ústach k tomu, že sa tu oveľa viac tvoria sliny. A tie následne putujú do žalúdka, kde následne neutralizujú jeho kyseliny . Výsledný efekt je úplne jasný. Tiež môžeme odporučiť, že vhodnou voľbou je mentolová žuvačka . Práve mentol dokáže pomerne dobre eliminovať onú pálivú bolesť. Razom tak obyčajné žuvanie pomôže hneď v dvoch oblastiach.

636241584.jpg

Kurkuma

Opäť ďalšie korenie, ktoré ukazuje, že nie všetky musia v prípade pálenia záhy škodiť. Kurkuma je často využívaná hlavne v exotickej kuchyni, čo ale neznamená, že by nebola dostupná aj u nás. Ak sa pozrieme na jej pozitíva, tak nie sú spojené len s tým, že dokáže celkom dobre podporiť trávenie. U kurkumy nezabúdajme tiež na jedno veľké pozitívum, ktoré je spojené so sliznicou pažeráka a jeho obnovou. Vďaka tomu budete nielen zdravší, ale nepríjemné pálenie záhy bude minulosťou. Okrem iného aj preto, že poškodená časť bude zregenerovaná.

Fresh, dried and powdered turmeric root
Fresh, dried and powdered turmeric root which is well known for its medicinal properties and its use in ayurvedic and herbal medicines in India for centuries. It is also known for anti-bacterial, anti-fungal and anti-cancer properties.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané