Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Panický strach- najčastejšie fóbie

reklama:

Aké sú najčastejšie fóbie, s ktorými sa ľudia stretávajú, a ako ich môžu riešiť?

Fear.jpg

Podstata fóbie

Človek má hrôzu z danej činnosti alebo z pobytu na nejakom mieste, hoci má informácie o tom, že tento strach nemá žiadny racionálny podklad. Rozumové vysvetlenie mu nepomáha v tom, aby zvládol svoju paniku, a v danej situácii si nedokáže pomôcť od nepríjemných pocitov.

Vo väčšine prípadov tento strach vzniká už v detstve. U niekoho pretrváva celý život, u iného v dospelosti dochádza k odznení. Pri kontakte s vecí, z ktorej má človek strach, dochádza k prudkej a neovládateľnej reakcii. Prvotnou snahou je, aby sa danej situácii vyhol. Ak to však nie je možné, objaví sa silná odozva psychická aj fyzická (búšenie srdca, závraty, tras, zvýšené potenie).

Najčastejšie fóbie 

Pozrite sa na najčastejšie fóbie, ktoré trápia mnohých z nás:

Uzavreté priestory – klaustrofóbia

Klaustrofóbiou trpí asi 5% populácie. Strach vyvolávajú akékoľvek stiesnená miesta – jaskyne, úzke chodby, výťahy, tunely. Tí čo trpia klaustrofóbiou sú obmedzovaní každý deň. V jej pozadí môže byť nepríjemný zážitok, kedy človek bol dlhšiu dobu nútený zotrvať práve v takom prostredí – napríklad pri zaseknutí vo výťahu.

Výšky – Akrofóbia

Výšky sú vyvolávateľom strachu oveľa častejšie u žien ako u mužov. Ľudia sa môžu vyhýbať návštevám rozhľadní, pohľadom z okien vo vyšších poschodiach, ale napríklad aj výstupom pár metrov po rebríku. Každý z chorých má v sebe inak nastavenú výšku, ktorá sa pre neho už stáva problematickou.

150428171023 virtual reality phobias 780x439.jpg

Lietanie – aviofóbia

Tento strach vás môže obmedzovať aj pri výbere dovolenky, kedy jednoducho do lietadla sadnúť nechcete. Ste z toho nervózny a snažíte sa tomu za každú cenu vyhnúť, aj keď strávite v aute oveľa viac hodín, aj keď si budete stokrát opakovať, že pravdepodobnosť dopravnej nehody je v aute oveľa vyššia. Nezvládnuteľné pocity môžete prežívať už len v momente, keď vám niekto ukáže letenku.

Sociálna fóbia

Tento strach v človeku vyvoláva akýkoľvek kontakt s druhými ľuďmi . Tu veľmi záleží na úrovni ťažkostí konkrétneho človeka. Pre niekoho je problematické potrebné vystupovanie pred viac ľuďmi, iný si nedokáže predstaviť, že by išiel nakúpiť do obchodu. Pri závažnom priebehu dokáže jedinca tejto sociálnej fóbie dohnať až k tomu, že svoj život trávi len v priestoroch svojho bytu .

366934_eb01_6.jpg

Pavúky – Arachnofóbia

Strach tu môže vyvolať pohľad na pavúka, pokojne aj úplne malinkého . Človek sa k nemu odmieta približovať, v žiadnom prípade sa ho nedotkne. Horšie sú však situácie, kedy sa obáva aj miest, kde by na pavúky mohol pravdepodobne naraziť. Často pri kontakte s pavúkom nastupuje vyložená panika alebo ochromenosť, neschopnosť pohnúť sa z miesta. Človek s touto fóbiou sa bojí pavúka spustiť z očí, je presvedčený, že sa začne pohybovať smerom k nemu .

Phobia spider.jpg.adapt_.945.1.jpg

Pomôcť môžu expozičné terapie

V prípade, kedy je potrebné sa vystaviť stresujúcemu podnetu, je možné využiť na miernenie ťažkostí lieky (antidepresíva, anxiolytiká). Tie môžu minimalizovať nepríjemné prejavy, podstatu problému však nerieši. Ak sa chcete svojmu strachu postaviť čelom a prekonať ho, môžete na to využiť formu kognitívna terapia. Tá je vo väčšine prípadov naozaj úspešná, len je potrebné jej dopriať požadovaný čas. Vyžaduje od vás pravidelné návštevy psychológa alebo psychiatra, ktorý vás bude postupne vystavovať práve tomu, z čoho máte strach. Sprvu budete pavúky pozorovať len na fotkách, neskôr za sklami terária, a nakoniec pokojne aj na svojej dlani.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 20. februára 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.