Palmový tuk a jeho vplyv na zdravie

Zdieľať
Palm oil plantation 4 219clq9.jpg

Práve naopak. Ak sa téma palmového oleja otvára, tak hlavne v súvislosti s tým, že sa jedná o produkt zlý a mali by ste ho zo svojho jedálnička vyradiť .

Palm oil plantation 4 219clq9.jpg

Kde palmový olej nájdete?

Dnes už ťažko nájdete potravinu, ktorá obsahuje tuk, ktorá palmový olej neobsahuje. Teda ak pôjdete cestou tých najväčších výrobcov, ktorí sa špecializujú na obrovskú produkciu, ktorú distribuujú do celej rady krajín sveta. Tu je palmový olej, alebo tiež palmový tuk niečím úplne bežným. Ak sa pozrieme konkrétne, kde ho môžete nájsť, jedná sa o rôzne:

  • Margaríny a iné nátierky
  • Cukrovinky vrátane lacnejších čokolád
  • Kozmetické prípravky

Je toho ale oveľa viac, keďže ho možno nájsť napríklad aj v rôznych paštétach a mäsových výrobkoch, možno ho nájsť v cereáliách, rovnako ako je často neoddeliteľnou súčasťou rôznych pochutín vo forme chipsov a slaných krekrov.

Prečo výrobcovia palmový tuk využívajú?

Aj táto otázka je dôležitá pre pochopenie všetkého, čo sa palmového oleja týka. Hlavným dôvodom je dosť často možno aj samotný spotrebiteľ. Dnes je trendom hľadieť pri výbere výrobkov predovšetkým na čo najnižšiu cenu. Po tej ide väčšina ľudí a tak je jasné, že aby výrobca a predajca mal čo ponúknuť, je potrebné znižovať práve náklady na výrobu svojich produktov. A to sa vďaka palmovému oleju dobre darí, pretože dnes sa jedná o jeden z najlacnejších tukov , a to nielen v rámci suroviny na výrobu potravín. Druhým dôvodom je tiež jeho dostupnosť, kedy nie je problém odoberať ho v podstate v akomkoľvek množstve . Je surovinou modernej doby a tak jeho spracovanie začína byť obrovským biznisom.

Jeho vplyv na zdravie

Obsahuje nevhodné nasýtené kyseliny, ktoré nie sú pre ľudský organizmus to pravé. Nieje vhodný ani pre deti. Ak budeme brať do úvahy práve to najhoršie, a to nasýtené mastné kyseliny, je treba povedať, že je v podstate priemerom .

Nie je ani ten najlepší, ani nie je tým najhorším. Dá sa teda povedať, že ak nad zdravosť potravín príliš nerozmýšľate, rozhodne s palmovým olejom nedá urobiť nijako závažnú chybu. Hoci má stužený tuk vyrábaný z palmového oleja nevhodný obsah, je stále lepšie ako skôr používané stužené tuky vyrábané z tuzemských rastlinných olejov, ako bol repkový alebo slnečnicový olej. V zložení sa však o príliš dobrý krok správnym smerom nejde. Keď už kvalitný olej, tak jedine:

  • olivový
  • arašidový
  • tekvicový
  • avokádový

Palmový olej nie je len zlý

Ako malú zaujímavosť možno tiež povedať, že odsudzovaný palmový olej obsahuje aj celý rad vitamínov a ďalších látok – vitamíny E, D, K a provitamín vitamínu A – beta karotén. Tiež obsahuje koenzým Q10 .

Palmoilvase.jpg

Problém s palmovým olejom je hlavne v ekológii

Stále stúpa spotreba tohto tuku, s čím je spojená aj nutnosť neustále rozširovať výrobu. Ak sa pozrieme na to, ako sa palmový olej získava, je treba povedať, že je spojený s pestovaním palmy olejnej, ktorá je známa aj pod názvom olejnica guinejská. Pre ňu je nutné vytvárať ďalšie priestory pre vznik plantáží, aby bol dopyt po palmovom oleji uspokojený.

Vplyvom toho dochádza celkom prirodzene k masívnemu výrubu dažďových pralesov. To môže mať v budúcnosti nedozerné následky pre celú našu planétu. Problém je to však nie budúcej, ale aj súčasný. Je to dané tým, že miznú i rôzne unikátne druhy zvierat a rastlín. Najviac sú aktuálne ohrození hlavne orangutany. Ich populácia už je sama o sebe malá, a v dôsledku daných krokov ešte viac klesá. V tomto smere je palmový olej skutočne dôvodom, prečo ho zo stravy eliminovať.

Alternatíva k palmovému oleju

Je možné prejsť aj na klasiku v podobe repkového, alebo slnečnicového. Otázkou však zostáva, či existuje globálne alternatíva. Ak sa zo dňa na deň všetci rozhodneme pre bojkot palmového oleja, výrazne vzrastie spotreba iných olejov. Aj tu následne dôjde k nutnosti rozšíriť výrobu a plochu pre pestovanie. Krásnym príkladom je u nás vyhlásená repka. Akonáhle začala byť povinnosť jej pridávanie do palív, razom v lete nevidíte nič iné, než žlté polia. Jedinou správnou cestou je teda obmedziť ako palmový tuk, tak i tuky všeobecne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané