Pálenie záhy už bude minulosťou!

Zdieľať
Pálenie záhy

Obvykle pálenie záhy trvá niekoľko hodín. Najčastejšie po jedle alebo v spánku. Spôsobuje ho návrat kyslej žalúdočné šťavy do pažeráka.

Ako sa pálenia záhy rýchlo zbaviť?

Pálenie záhy
https://www.gettyimages.com/

Prejavuje sa najmä pocitom pálenia na hrudi alebo v hrdle, ale aj tlakom za hrudnou kosťou, častým grganím alebo pocitom na zvracanie. Nemenej často môžu mať ľudia aj problémy s prehĺtaním.

Čo pálenie spôsobuje?

K zvýšenej tvorbe žalúdočných štiav prispieva konzumácia alkoholu, kávy, koncentrovaných ovocných džúsov a tiež perlivé nápoje. Na druhej strane ale existuje nepreberné množstvo potravín, ktoré vás naopak pálenia záhy zbavia.

Ktoré to sú?

Citrónová šťava

Ako je známe, citrón je zásaditý, a tak neutralizuje nadmernú produkciu kyseliny soľnej v žalúdku. Do 200 ml vlažnej vody si vytlačte šťavu z polovice menšieho citróna, premiešajte a vypite všetko naraz. Do pár minút by vás záha mala prestať páliť.

Jablčný ocot

Práve ten urýchľuje proces trávenia a tiež účinne potláča bolesť spôsobenú pálením záhy. Rozmiešajte dve čajové lyžičky jablčného octu v pohári vlažnej vody a vypite po malých dúškoch. Do pár minút vás záha iste prestane páliť.

Zázvorový čaj

Pálenie záhy
https://www.gettyimages.com/

Zázvor je protizápalový a antibakteriálny a tiež dokáže mierniť bolesť. Približne dva centimetre čerstvého zázvorového koreňa najemno nastrúhajte alebo pokrájajte na malé kúsky a zalejte vriacou vodou.

Čaj nechajte desať minút lúhovať a následne vypite. Ak je na vás čaj príliš silný, dochuťte si ho polovicou čajovej lyžičky medu. Užívajte preventívne dvakrát až trikrát denne.

Cesnak

Nie nadarmo sa o cesnaku hovorí, že je liekom na všetky neduhy. Pomáha aj pri pálení záhy. Denne by ste mali skonzumovať strúčik čerstvého cesnaku.

Hoci pri jeho konzumácii možno budete chvíľu trpieť, čoskoro spoznáte jeho zázračné účinky. A navyše si na konzumáciu surového cesnaku čoskoro zvyknete.

Med s kurkumou

Indické korenie je na mnoho zdravotných problémov používané od nepamäti. K jeho pozitívnym vlastnostiam patrí okrem iného aj to, že podporuje trávenie a tiež pomáha obnoviť podráždenú sliznicu pažeráka.

Naučte sa s kurkumou pracovať v kuchyni a zaraďte ju do svojho každodenného jedálnička. Môžete ju používať do šalátov, polievok i omáčok. Alebo ju premiešajte s medom a každý deň si doprajte jednu čajovú lyžičku.

Zemiaky

Šťava z čerstvých zemiakov je zásaditá, a tak vám s pálením záhy do pár minút pomôže. Pripravte si nelúpané zemiaky a dôkladne ich očistite kefkou na zuby.

Následne ich odšťavte v odšťavovači. Alebo rozmixujte a šťavu vypite. Pite dúšok či dva vždy medzi hlavnými jedlami, najlepšie trikrát až päťkrát denne.

Škoricový nápoj

Máte radi škoricu? Ak áno, pripravte si z nej lahodný nápoj.

Zmiešajte jednu čajovú lyžičku škorice s 200 ml vlažnej vody. Prelejte všetko do kastrólika a povarte desať až pätnásť minút. Potom do nápoja primiešajte lyžičku medu a zase premiešajte.

Pite dvakrát až trikrát denne medzi jedlami. Škoricový nápoj funguje nielen ako rýchla pomoc, ale aj ako prevencia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané