Je antiseptický a bojuje s infekciami a kožnými chorobami.
Tea tree sa získava z krovitého austrálskeho stromu (známeho tiež pod latinským názvom Melaleuca alternifolia ) a domorodci ho na liečbu kožných abnormalít využívajú od nepamäti. Dnes je cennou súčasťou kozmetických prípravkov nielen pre výživu a regeneráciu kože, nechtov a vlasov, ale nájdete ho aj v produktoch pre ženskú intímnu hygienu. Tu sa samozrejme užíva v riedenej podobe, pretože neriedený môže nepríjemne podráždiť.
Vypadávanie vlasov
Padajú vám vlasy? Nevešajte hlavu a dajte šancu austrálskemu olejčeku. Prekrvuje vlasový folikul (vačok), a preto sa do korienku ľahšie dostanú látky potrebné pre výživu vlasu.
Vši
Skôr než deti prinesú zo školy vši, stavte na tea tree. Pôsobí totiž ako účinná prírodná prevencia – prirodzene vši odpudzuje. Pár kvapiek olejčeka buď pridajte do bežného šampónu, alebo ich aplikujte priamo do vlasov, najlepšie na koži za uši. Nebojte sa podráždenia – na koži by sa malé množstvo tea tree malo prejaviť len neškodným „očistným pálením“. Pozor ale, aby sa nedostal do očí.
Lupiny
Účinná látka terpinen-4-ol priaznivo pôsobí na citlivú a svrbiacu pokožku hlavy, ktorá často trpí na lupiny. Zmiešajte jeden diel tea tree a jeden diel nejakého iného oleja, napríklad eukalyptového alebo levanduľového. Zmes jemne vmasírujte do vlasovej pokožky, nechajte pôsobiť najmenej hodinu a potom umyte.
Upratovanie
Pre silné dezinfekčné účinky a sviežu vôňu využijete tea tree aj pri domácich prácach. Je to jednoduché: stačí pridať pár kvapiek do vedra vody k saponátu (ale ten byť nemusí) a pustiť sa do upratovania. Aby ste ochránili pokožku rúk, vezmite si pre istotu ochranné rukavice.
Plesne
Klinicky dokázaná je schopnosť čajovníkového olejčeka bojovať s kožnými plesňami – používa sa dokonca ako doplnok klasickej liečby. Na postihnuté miesto nanášajte jeden až dvakrát denne dve tri kvapky tea tree – až do vymiznutia príznakov
Proti potu aj pachu
Trápi vás nepríjemný zápach chodidiel? Dôvodom môže byť premnoženie kvasiniek alebo baktérií. Pripravte si kúpeľ a kvapnite olejček. Potom nohy vysušte a premastite krémom, do ktorého tiež pridajte pár kvapiek vonného čajového zázraku. Natrieť ho môžete i do podpazušia, kde funguje ako prírodný deodorant.
Poranenie a jazvy
Tea tree môžete vyskúšať napríklad aj na rozbité koleno. Lokálne neriedený ho možno aplikovať priamo na odreniny – nielenže inkriminované miesto dezinfikuje, ale navyše urýchli hojenie i tvorbu chrasty a zmenší opuch. Ak sú odreniny rozsiahlejšie, zrieďte tea tree vo vlažnej vode a ranu oplachujte. Austrálsky zázrak je účinný aj v prevencii jaziev: zapracujte pár kvapiek olejčeka do krému a mažte ním okolie zacelených vonkajších rán – bojujete tak proti vytvoreniu nevzhľadnej jazvy a prispievate k účinnému hojeniu.
Zubná pasta
Ak zahryznete typickú arómu, ktorá nemusí byť každému príjemná, môžete tea tree olej využiť aj pre účinnú ústnu hygienu – ničí mikroorganizmy, a pôsobí tak protizápalovo a ako prevencia paradentózy. Buď si kúpte pastu už s obsahom olejčeka, alebo priamo na pastu naneste jednu kvapku a hneď čistite.