Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Padajú vám vlasy v tomto období viac než obvykle?

reklama:

No zdá sa, že tak ako opadáva lístie na stromoch, aj my pociťujeme úbytok vlasov.
S nástupom jesene sa spája veľa krásnych vecí, ktoré si naplno užívame, je to ale tiež doba, kedy mnoho žien pri česaní a umývaní pozoruje nadmerné padanie vlasov.

Jeseň je vôbec, čo sa týka vlasov a účesu, neobľúbeným ročným obdobím.

Shutterstock_366721766 hairlossopener poptika thumb.jpg

Čo je spúšťačom zvýšeného vypadávania vlasov?

Ľudia majú tendenciu stratiť  50 až 100 vlasov denne ako priamy výsledok fázou rastu vlasov. Priemerne má každý vlas životnosť 2 až 6 rokov, asi 10% vlasov môže byť v pokojovej fáze, známej ako telogénna. Po jej uplynutí vlas prechádza do výpadkovej fázy a opúšťa vlasovú cibuľku. Výskumy naznačujú, že u žien telogénna fáza nastáva častejšie počas júla, pričom vlasy vypadnú približne o 100 dní neskôr. Sezónne vypadávanie vlasov je bežné medzi všetkými cicavcami, vrátane človeka. Analógiu môžeme nájsť tiež v rastlinnej ríši. V lete a na jar slnečné lúče zvyšujú sekréciu hormónov, ktoré regulujú rast vlasov. Je možné to prirovnať ku klasickému vegetačnému obdobiu, teda k zrýchlenému rastu rastlín v priebehu mesiacov, kedy je teplé počasie. K väčším stratám zelene, ale aj vlasov dochádza na jeseň,

Šetrná starostlivosť a výživa

V období zvýšeného vypadávania vlasov je vhodné pokožku hlavy šetrne čistiť a posilniť rast nových vlasov. Je dôležité, aby vlasy mali pre rast vhodné podmienky – pokožka hlavy musí byť čistá, prekrvená, hydratovaná a dobre vstrebávať živiny. Počas sezónneho vypadávania treba dopriať vlasom osobitnú starostlivosť. Tie, ktoré sa chystajú vypadnúť, sú v podstate mŕtve a nie je možné ich zachrániť. Rozumnejšie je zamerať sa na výživu zvnútra, ktorá pomáha stimulovať rast a obnovu vlasovej pokrývky. Nemenej dôležitá je aj starostlivosť zvonka. Používajte len špeciálne šetrné prípravky, ktoré vlasy chránia a hydratujú..

Jedálniček pre vlasy

Vitamins for hair.jpg

V jesennom období pri nadmernom vypadávaní vlasov je vhodné zvýšiť príjem prirodzených vitamínov zo stravy, vápnika a bielkovín. Strava by preto mala byť bohatá na ryby, mlieko, mliečne výrobky a mäso. Vitamín A, vitamín E a vitamín D3 sú obzvlášť dôležité, rovnako ako selén, luteín, koenzým Q10, zinok, meď a železo. Vynechať by ste naopak mali nasýtené tuky a naopak konzumovať jedlá bohaté na tuky nenasýtené. Pre istotu zájdite aj k lekárovi, ktorý vykoná krvný rozbor. Na základe výsledkov zistíte, či sa nejedná o nedostatok niektorého zo základných prvkov. Nezabúdajte piť tiež veľa čistej vody.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. novembra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.