Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pacientov s poruchami štítnej žľazy pribúda. Prečo?

reklama:
sono štítnej žľazy
sono štítnej žľazywww.gettyimages.com

Výskumy ukázali, že pacientov s poruchami štítnej žľazy pribúda, čo nemožno vysvetliť len vývojom zdravotníckej starostlivosti a diagnostických metód. Rovnako ako pri ostatných chorobách aj problémy so štítnou žľazou závisia od kombinácie faktorov. Veľa ľudí sa odvoláva na genetiku, ale vplyv prostredia je veľký. Na to nesmieme zabúdať. Pozrime sa, aké sú faktory, ktoré ovplyvňujú zdravie štítnej žľazy.

Nadmerný príjem jódu a fajčenia

Jód je pre správne fungovanie štítnej žľazy veľmi dôležitý. Pri nedostatku nemôže produkovať hormóny. V takom prípade sa vyvíja struma. Na druhú stranu ani príliš veľký príjem jódu nie je ideálny a môže vám ublížiť. Mali by ste si preto dávať pozor na príjem a používanie soli, pretože sa v nej nachádza pomerne veľké množstvo jódu. Naše telo samozrejme soľ potrebuje, ale iba v primeranom množstve. Príliš veľa soli aj jódu uškodí vášmu zdraviu.

Fajčenie je rizikovým faktorom takmer každej choroby, ktorú si môžete predstaviť. Pre ľudské telo jednoducho nie je zdravé. Môže  ale spôsobiť zdravotné problémy, než si dokážete predstaviť. Bolo preukázané, že zvyšuje zväčšenie štítnej žľazy, zvyšuje zápal a tiež šancu na rozvoj a zhoršenie očných príznakov Basedowovej choroby. A k tomu tiež prispievajú k mnohým ďalším zdravotným problémom, vrátane obezity, zúženia ciev, rakovine a ďalším chorobám, ktoré môžu veľmi narušiť kvalitu vášho života. Každý by sa preto mal tohto zlozvyku zbaviť.

Stres a infekcia

Stresu sa nikto z nás nemôže úplne vyhnúť, ale môžeme sa naučiť metódy, vďaka ktorým ho zmiernime v stresových situáciách. Akonáhle budete vystavení neustálemu stresu, dôjde k nenávratnému poškodeniu vášho zdravia v mnohých ohľadoch. Produkované stresové hormóny a stresové proteíny spúšťajú imunologické procesy, ktoré môžu viesť k ochoreniu štítnej žľazy. Vyskúšať môžete cvičenia, meditácie, jogu, prechádzky na čerstvom vzduchu, dychové cvičenia a mnoho ďalšieho.

Existujú infekcie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie štítnej žľazy, napr. vírus Epstein-Barrovej, ľudský herpesvírus, vírusy Coxsackie, niektoré baktérie (Yersinia enterocolitica) a ďalšie, ktoré môžu zvýšiť riziko rozvoja poruchy štítnej žľazy, ktoré sa môžu objaviť ako sekundárne ochorenie. Tento faktor nemôžete príliš ovplyvniť, musíte sa len starať o svoje zdravie a včas začať s liečbou.

Chemikálie, toxické zlúčeniny aj rádioaktívne žiarenie

Mnoho ľudí si dnes už uvedomuje, že chemikálie sú pre nás veľmi škodlivé a prechádzajú na prírodné čističe v domácnosti, biopotraviny a ďalšie produkty bez chémie. Veľa chemikálií narúša endokrinný systém (EDC). Vyskytujú sa pritom v potravinách, vode, plastoch, domácnostiach aj kozmetike. Všetky môžu spôsobiť dlhodobé problémy s hormónmi, vrátane ochorení štítnej žľazy.

Všetci vieme, že černobyľská katastrofa ovplyvnila a poškodila zdravie ľudí aj tisíce kilometrov od elektrárne. Okrem ďalšej choroby sa zvýšil aj počet rakoviny štítnej žľazy, a to predovšetkým u detí. Nadmerné röntgenové žiarenie tiež predstavuje riziko, a to pre zdravotníkov i pacientov. Myslite preto na to, ako často chodíte na röntgen. Ak pracujete v rizikovom prostredí, mali by ste tiež myslieť na svoje zdravie a chodiť pravidelne na preventívne prehliadky k lekárovi.

Prevencia je kľúčom k zníženiu rizík

So znalosťami, ktoré teraz máte a znalosťou svojej rodinnej anamnézy, sa môžete pustiť do prevencie. Vyberajte si vedome potraviny, kozmetiku a produkty pre domácnosť, ktoré budú dobré nielen pre vaše zdravie, ale aj životné prostredie. Životný štýl hrá obrovskú úlohu v rozvoji nielen štítnej žľazy, ale aj všetkých ostatných ochorení. Znie to ako klišé, ale zdravý životný štýl je skutočne kľúčom k zdraviu, vďaka ktorému sa dožijete vysokého veku a nebudete mať zdravotné problémy.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.