Pachuť a zápach v ústach po prebudení, nepríjemné plné baktérií: Poradíme, ako sa tohto problému zbaviť!

Zdieľať
00 2.jpg

Možno sa prebúdzate po dlhom večierku, kde sa jedlo a pilo dlho do rána, možno ste predchádzajúci deň, večer a noc strávili ako hostia na svadbe, kde ste si zo švédskych stolov dopriali všetko, čo sa ponúkalo, a neodmietli ste ani prípitok, a to nielen s nevestou a ženíchom, ale nakoniec ani s úplne všetkými svadobnými hosťami.

Je pomerne normálne, že sa potom ráno necítite úplne najlepšie a ani chuť vo vašich ústach nie je úplne príjemná. Keď si však vyčistíte zuby a použijete ideálne aj ústnu vodu a budete deň, dva „sekať latinu“, tieto ťažkosti odznejú.

Ak sa však s nepríjemnou chuťou v ústach prebúdzate prakticky každé ráno a vyskúšali ste už všetko možné, nedá sa vylúčiť, že sa vaše telo potýka s nejakým ochorením a dáva to týmto spôsobom najavo. Signály vlastného tela nikdy nepodceňujte a venujte im patričnú pozornosť, môžete tak totiž včas zistiť, že niečo nie je v poriadku.

Sladká chuť

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sladká chuť nie je nijako nebezpečná, pretože môže byť aj príjemná. Sladkú chuť si náš mozog spája s pozitívnymi podnetmi. Nenechajte sa však oklamať, pretože ak máte sladkú chuť v ústach bez zjavnej predchádzajúcej príčiny, môže to byť signál poruchy hladiny cukru v krvi, kedy vám môže hroziť aj diabetes, teda cukrovka. Obráťte sa rozhodne na svojho praktického lekára, ktorý vykoná základné vyšetrenie a nasmeruje vás k odborníkom, ktorí môžu váš stav uviesť pomocou liekov do normálu a pomôcť vám v ďalšom živote.

Slaná chuť

Ak cítite v ústach častejšie slanosť, na vine býva nedostatočný pitný režim, ktorý je potrebné čo najskôr upraviť. Bez pravidelného prísunu tekutín totiž každý živý organizmus doslova chátra a dochádza k poškodzovaniu vnútorných orgánov. Pozor na dostatočný príjem tekutín je potrebné dať najmä u detí, u ktorých rýchlo dochádza k dehydratácii hlavne v teplejšom prostredí, ale aj u starších ľudí, ktorí často mávajú menej často pocit smädu, a preto zvyčajne pijú menej, než by správne mali.

Zvýšte teda príjem tekutín, ideálne pramenitej, neperlivej vody, ktorú môžete kombinovať aj s čajmi a s minerálnou vodou. Čistá voda by ale vždy mala byť základ.

Kovová chuť

Kovová chuť v ústach je veľmi nepríjemná a príčin môže byť viac. Medzi tie častejšie patria:

  • užívanie niektorých liekov, napríklad antibiotík, liekov proti zvýšenej funkcii štítnej žľazy
  • fajčenie
  • hormonálne zmeny
  • parodontóza, zápal ďasien alebo iné obdobné problémy, a
  • otrava ťažkými kovmi, napríklad ortuťou alebo olovom.

Väčšina týchto príčin by samozrejme mala byť indikovaná a liečená lekárom, ak sa však jedná o nepríliš závažný nedostatok stavu ústnej dutiny, môže pomôcť výplach s využitím jedlej sódy.

Kyslá chuť

Pozor na kyslú chuť v ústach, pretože ak pre ňu nemáte racionálne vysvetlenie, znamená to, že problém je v žalúdku, ktorý bojuje s prekyslením.

Prekyslenie spôsobuje väčšinou nevhodná strava, kedy človek častejšie konzumuje mastná, najmä vyprážané jedlá, a tiež jedla sladká. Už samotná úprava jedálnička vám môže pomôcť tento problém odstrániť, ak však pretrváva, obráťte sa radšej na lekára, ktorý môže diagnostikovať inú príčinu.

Horká chuť

Horkú chuť majú niektorí ľudia celkom radi a vyhľadávajú napríklad ovocie alebo nápoje, ktoré ju majú. Ak sa však horká chuť akoby sama do úst vracia, môže signalizovať problém s pečeňou a ich funkciami, čo by sa rozhodne nemalo podceňovať.

Než sa vydáte k lekárovi, môžete skúsiť tento nepríjemný jav eliminovať, a to napríklad tak, že

  • začnete naozaj dbať na dodržiavanie pitného režimu a piť budete predovšetkým neperlivú vodu
  • upravíte a odľahčíte jedálniček, predovšetkým čo najvyšším znížením prijímanej soli, ktorá je pre telo veľmi zaťažujúce, a potom tiež samozrejme odstránením ťažkých jedál z bežného jedálnička
  • budete jesť pravidelne väčšie množstvo ovocia a zeleniny, ako ste boli doteraz zvyknutí, a
  • razantne obmedzíte príjem alkoholu.

Tieto opatrenia sa vám zrejme nebudú javiť ako príliš príjemná, ale myslite na to, že si tým môžete naozaj skvalitniť a predĺžiť život a prežiť ho bez zbytočných ťažkostí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané