Ovocné džúsy sú nezdravé. Vedci prezradili dôvod

Zdieľať
džúsy

Časté pitie ovocných štiav zvyšuje riziko predčasnej smrti úplne rovnako, ak nie viac, než pitie sladkých nápojov typu Coca-Cola, Fanta alebo Nestea.

Uvádza to štúdia, ktorú vykonali vedci z Emory University v americkom štáte Alabama. Podľa nich sú zdravotné benefity z ovocných štiav kupovaných v supermarketoch malé a ľudia skrze nich skonzumujú toľko cukru, že môžu počítať s problémami spojenými s obezitou. Vedci to popísali v časopise JAMA Open.

Hlavným zistením štúdie je, že ak človek pije denne 350 ml ovocnej šťavy kupovanej v supermarkete, má o 24 percent väčšiu šancu, že umrie predčasne. Oproti tomu pri pití populárnych sladkých nápojov zo supermarketov bola táto šanca „len“ 11 percent. Výsledky sú tak alarmujúce, že vedci hovoria, že by sa malo začať diskutovať o tom, či neprestať označovať ovocné šťavy ako zdravé.

„Je pravda, že 100-percentné ovocné šťavy obsahujú niektoré vitamíny a fytonutrienty, ktoré v kupovaných sladkých nápojoch nie sú, ale hlavnou ingredienciou v oboch prípadoch je cukor a voda,“ uvádzajú vedci v štúdii. Cukor v šťavách možno síce označiť za prírodný, chemicky je ale úplne rovnaký ako ten, ktorý obsahuje napríklad Coca-Cola.

fanta

Nikto tento fakt doteraz príliš neskúmal, čudujú sa výskumníci. A to napriek tomu, že výskumy o príčinách obezity letia po celom svete. Dôvodom podľa nich môže byť práve všeobecná predstava o ovocnej šťave ako zdravom nápoji. „Zistili sme, že nadmerná konzumácia všetkých sladkých nápojov, aj ovocných štiav, je spojená s predčasnou smrťou,“ zdôrazňujú vedci.

Celkovo sa štúdie zúčastnilo 13 440 dospelých Američanov vo veku cez 45, ktorí nikdy nemali žiadne srdečné problémy. Výskumníci ich sledovali šesť rokov. Takmer 94 percent z nich uvádzalo, že ovocné šťavy pravidelne pijú, kupované sladké nápoje pilo 80,9 percenta ľudí. Počas sledovaného obdobia zomrelo zo skupiny 1000 osôb, 168 z toho na srdcové choroby.

Sladké nápoje pri testovaných predstavovali v priemere 8,4 percent z celkového denného príjmu kalórií. Čím väčšie toto percento bolo, tým sa zvyšovalo aj riziko smrti kvôli srdcovej chorobe. Pri najväčších „pijanoch“ sladkých nápojov, pri ktorých číslo prevyšovalo 10 percent, bolo riziko týchto chorôb vyššie až o 44 percent.

Vedci hľadali odpoveď, prečo to tak je. Najskôr ich napadla obezita a pridružené choroby, ale potom zistili, že pitie sladkých nápojov zvyšovalo riziko srdcových chorôb aj u ľudí so zdravou váhou, takže to musí byť spojené s krvným tlakom, zápalmi alebo inzulínovou rezistenciou. „Sladké nápoje, či už dosladzované alebo ovocné šťavy, by mali byť limitované,“ myslí si spoluautorka štúdie Jean A. Welshová. Výsledky ju osobne neprekvapili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané