Opravár s 20-ročnými skúsenosťami radí: Túto vec by ste nikdy nemali prať v práčke

2 / 3
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Opravár s 20-ročnými skúsenosťami radí: Túto vec by ste nikdy nemali prať v práčke

reklama:

Nezabúdajte, že aj elektrickí pomocníci v domácnosti majú pri vykonávaní svojich funkcií určité limity. Pokiaľ by vás náhodou napadlo vyprať v práčke kúpeľňovú predložku, tak vedzte, že robíte veľkú chybu, pretože takýmto spôsobom ju preťažujete a môžete poškodiť jej najdôležitejšie časti. „Problém spočíva v tom, že kúpeľňové predložky absorbujú veľa vody a nakoniec prekročia hmotnosť bielizne odporúčanú výrobcom,“ vysvetľuje opravár s dvadsaťročnými skúsenosťami Scott Flint z Kalifornie. Moderné práčky majú oveľa vyššiu rýchlosť odstreďovania, než tie v minulosti. Niekedy je to až 1200 otáčok za minútu pri vysokorýchlostnom odstreďovaní. „Tieto rýchlejšie obrátky produkujú pri ťažkých kusoch bielizne obrovskú silu a zvýšená hmotnosť trhá práčku na kusy,“ doplnil.

Podľa Flinta existujú dva spôsoby, ako sa tento kúpeľňový doplnok môže stať príčinou veľmi nákladnej opravy práčky. „Kúpeľňové predložky majú väčšinou gumovú podložku, ktorá sa pri pracom cykle rozpadá. Malé gumené kúsky potom blokujú vypúšťacie čerpadlo, upchávajú jeho motor a odtokové potrubie.” Aj rohože bez gumových podložiek však môžu upchať odtokové potrubie, pretože sa pri ich praní oddeľujú vlákna. Zároveň dokážu fyzicky zlomiť inú kritickú časť zariadenia. „Zadné ložisko, ktoré podopiera odstredivý kôš, je pri odstreďovaní predložiek preťažené veľkou dostredivou silou generovanou cyklom odstreďovania. Výrobcovia by preto mali upozorňovať zákazníkov, aby neprali v práčke kúpeľňové predložky,” myslí si opravár.

Ručným praním kúpeľňových predložiek ušetríte prípadné náklady na opravu práčky a zároveň predĺžite ich životnosť. Naplňte vaňu teplou vodou a pridajte prací prostriedok. Nezabudnite si natiahnuť vedľa vane uterák na miesto, kde obvykle býva predložka, aby ste chránili dlažbu. Látkovú časť predložky vyčistite pomocou špongie alebo kefy a potom osprchujte studenou vodou. Nechajte ju voľne sušiť.

Kúpeľňové predložky nie sú to jediné, čo môže vašej práčke výrazne uškodiť. Flint pripomína, že by ste v nej nemali prať žiadne textílie, ktoré sú po namočení veľmi ťažké, ako napríklad prikrývky, spacie vaky, pelechy pre psy, závesy, hrubé deky či koberce. Pri čistení týchto textílií je lepšie využiť služby práčovne alebo čistiarne. V opačnom prípade buďte pripravení na to, že si budete musieť zaobstarať novú práčku každých pár rokov.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 14. mája 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.