Opičie kiahne. Prenos, príznaky, inkubačná doba a ďalšie fakty, ktoré o tejto chorobe potrebujete vedieť

Zdieľať
opičie kiahne
opičie kiahne youtube.com

Opičie kiahne sa šíria svetom. Prvý prípad tohto závažného infekčného ochorenia bol zaznamenaný aj v Česku. Čo to vlastne opičie kiahne sú, ako sa prenášajú, aké majú príznaky a aká je ich inkubačná doba?

Čo sú opičie kiahne

Opičie kiahne sú vzácnym ochorením vírusového pôvodu. Spôsobuje ho vírus opičích kiahní, ktorý patrí do rodu Orthopoxvirus z čeľade Poxviridae. Pre zaujímavosť, rod Orthopoxvirus zahŕňa aj vírus variola, ktorý spôsobuje kiahne, alebo vírus vaccinia, ktorý sa používa vo vakcíne proti pravým kiahňam.

Opičie kiahne boli objavené v roku 1958, kedy sa v skupinách opíc chovaných pre výskum objavili dve ohniská podobné kiahňam. Prvý prípad opičích kiahní u človeka bol zaznamenaný v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo.

Prenos opičích kiahní

Opičie kiahne sa prenášajú pri bezprostrednom fyzickom kontakte s nakazeným. Predpokladá sa, že k prenosu opičích kiahní z človeka na človeka dochádza aj prostredníctvom respiračných kvapôčok. Medzi ďalšie spôsoby prenosu patrí aj priamy kontakt s telesnými tekutinami nakazeného človeka (vrátane kontaktu sexuálneho). Vírus opičích kiahní teda do tela môže vstúpiť cez kožu, dýchacie cesty aj sliznice.

Príznaky opičích kiahní

  • Horúčka
  • Zimnica
  • Bolesť hlavy
  • Únava
  • Bolesť chrbta
  • Bolesť svalov

Hlavný príznak opičích kiahní. Hrbolatá vyrážka

Hlavným príznakom opičích kiahní je hrboľatá vyrážka, ktorá sa najprv objavuje na tvári, trupe či genitáliách. Vyrážka sa následne rozširuje na ďalšie časti tela, objaviť sa môže aj na dlaniach rúk alebo chodidlách nôh. Chorý môže mať vo výsledku na tele tisíce pľuzgierov. Hrboľatá vyrážka prechádza vývojom. Môže svrbieť, páliť alebo bolieť. Pľuzgiere praskajú a na záver sa menia na chrasty, ktoré po vyliečení môžu zanechať jazvy.

Inkubačná doba opičích kiahní a dĺžka ochorenia

Z doterajších informácií vyplýva, že inkubačná doba opičích kiahní sa pohybuje okolo jedného až dvoch týždňov. Príznaky tejto choroby sa však rozvíjajú od piatich dní až po tri týždne. A ako dlho ochorenie opičími kiahňami až do vyliečenia trvá? Dva až štyri týždne.

Opičie kiahne aj u našich susedoch

V utorok 24. mája 2022 bol v Česku potvrdený prvý prípad opičích kiahní. Túto nákazu predbežne potvrdil aj Štátny zdravotnícky ústav.

Na opičie kiahne bol pozitívne testovaný človek, ktorý sa začiatkom mája 2022 zúčastnil hudobného festivalu v belgických Antverpách. Tento pacient sa teraz nachádza v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané