Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Opičia orchidea je unikát z Južnej Ameriky. Jej kvety sa podobajú tvári paviána

reklama:
orchidea
orchideawww.gettyimages.com

Na svete existuje viac ako dvadsaťtisíc druhov orchideí. Každý druh sa líši farbou, tvarom aj vôňou kvetov. Vedeli ste ale, že existuje opičia orchidea, ktorej kvety pripomínajú opičiu tvár? Tento vzácny exotický kvet rodu Dracula simia či Dracula gigas rastie vo voľnej prírode v Južnej Amerike a má veľmi výnimočný vzhľad.

Kvety orchideí, ktoré pripomínajú zvieratá

Orchidey sú vznešené rastliny, ktoré vás dokážu ohromiť svojou veľkolepou krásou. Pozoruhodné sú najmä orchidey, ktoré rastú vo voľnej prírode, pretože využívajú skvelé maskovacie triky a ich kvety sa často podobajú voľne žijúcim živočíchom.

Za pozornosť stoja napríklad Ophry apifera alebo včelia orchidea, ktorej kvet vyzerá ako včela. Na túto orchideu môžete naraziť vo Veľkej Británii, Škótsku a Severnom Írsku. V Číne, Japonsku, Kórei a Rusku rastie Habenaria radiata, ktorej kvety pripomínajú bielu volavku. Kvety austrálskej orchidey Caleana major sa zase podobajú kačici v lete.

Juhoamerická opičia orchidea. Naozajstný unikát

Naozajstným unikátom medzi orchideami sú Dracula simia a Dracula gigas, ktoré rastú na svahoch vysokých hôr v Ekvádore a Peru, a to najčastejšie v nadmorskej výške okolo 2000 metrov. Medzi zberateľmi sú tieto orchidey veľmi cenené, pretože ich kvety pripomínajú výraznú opičiu tvár. Niekto v nich konkrétne vidí aj tvár paviána.

Vďaka vzhľadu svojich kvetov si Dracula simia a Dracula gigas vyslúžili prezývku opičia orchidea. Právom, čo myslíte? Tieto opičie orchidey milujú nižšie teploty a polotieň. Pokiaľ nerastú vo voľnej prírode, ale sú pestované v interiéri, musíte im venovať extra veľké množstvo starostlivosti. Jedine tak sa vám odvďačia svojou výnimočnou krásou.

Opičia orchidea vonia po pomarančoch

Dracula simia a Dracula gigas vás zaujmú nielen krásou svojich kvetov, ktoré na prvý pohľad pripomínajú pestrofarebné opičie tváre. Opičie orchidey sú veľmi originálne aj svojou vôňou. Ich kvety totiž voňajú po zrelých pomarančoch.

Zriedkavé opičie orchidey kvitnú v ekvádorských a peruánskych horách v priebehu celého roka. Svojou neobvyklou krásou priťahujú množstvo ľudí, ktorí sa ich do hôr vyrážajú objavovať. Orchideám Dracula simia a Dracula gigas sa pritom najviac darí vo voľnej prírode, pri pestovaní v interiéroch za bežných podmienok už toľko neprospievajú.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.