Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Opatrenia proti koronavírusu sa pre nezaočkovaných možno sprísnia, konzílium odborníkov navrhuje aj zákaz vychádzania (video)

reklama:
Konzilium odbornikov tlacovka koronavirus
Tlačová konferencia o aktuálnej epidemickej situácii. Bratislava, 5. november 2021.Reprofoto: www.facebook.com

Konzílium odborníkov navrhlo vláde sprísniť opatrenia proti koronavírusu, pretože epidemická situácia na Slovensku sa zhoršuje. V bordových a čiernych okresoch by sa mali obmedziť otváracie hodiny prevádzok do 22:00.

Zákaz vychádzania a COVID pasy

V čiernych okresoch navrhujú obmedziť pohyb pre nezaočkovaných. Voľný má byť iba pre zaočkovaných a pre tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali. Mal by to byť teda zákaz vychádzania pre neočkovaných, podobne ako platil v druhej vlne s výnimkami, napríklad na cestu do práce, potravín či k lekárovi.

Konzílium navrhuje zaviesť aj COVID pasy do zamestnania v režime OTP od červených okresoch. Pričom zamestnávateľ by mal mať možnosť skontrolovať, či je zamestnanec očkovaný, testovaný alebo ochorenie prekonal.

V červených okresoch sa má na vstup do zamestnania vyžadovať COVID pas, teda doklad o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či o negatívnom teste na prítomnosť koronavírusovej infekcie. „Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať,” uviedla na tlačovej konferencii hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

Povinné očkovanie pre určité skupiny

V čiernych okresoch by sa mali zakázať podujatia ako svadby, oslavy či večierky a diskotéky, na ktorých je vysoké riziko nakaziť sa. V snahe zvýšiť celkovú zaočkovanosť odporúčajú preplácať zvýhodnenú dávku počas práceneschopnosti z dôvodu ochorenia na COVID-19 iba zaočkovaným osobám.

Školy majú ostať otvorené, ale ak by mali veľa infikovaných, mali by „covidové prázdniny“ podobne ako to býva pri chrípkovej epidémii. Ale momentálne žiadajú, aby sa v bordových a čiernych okresoch krátkodobo na týždeň či dva, tam kde je to potrebné, prerušila prezenčná výučba.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čo najviac sa má podporiť očkovanie treťou dávkou vakcíny a to najmä u rizikových skupín a v domovoch sociálnych služieb. Konzílium rokovalo aj o povinnom očkovaní pre určité skupiny, tak ako to je v iných krajiných Európskej únie a apeluje aj na výrazne dodržiavanie a kontrolovanie opatrení.

Na odporúčania konzília zareagoval aj premiér Eduard Heger. Podľa jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej sa zvažujú viaceré riešenia„Ministrov niekoľkých rezortov zároveň požiadal aj o odborné stanoviská k týmto návrhom a premiér sa k téme vyjadrí na budúci týždeň,” dodala Janíková.

Opatrenia, ktoré navrhlo konzílium odborníkov

 • obmedziť pohyb pre nezaočkovaných v čiernych okresoch
 • zaviesť COVID pasy (OTP) na vstup do zamestnania od červeného okresu
 • dôrazne odporúčať home office (prácu z domu) od červeného okresu
 • krátkodobo (1 až 2 týždne) prerušiť prezenčnú výučbu v bordových a čiernych okresoch
 • obmedziť otvorenie prevádzok do 22:00 od bordového okresu
 • dodržiavať zákaz konania vysokorizikových aktivít ako sú svadby, večierky, diskotéky, oslavy, posedenia, spoločenské večere s tancom v čiernej farbe okresu
 • zrýchliť podávanie 3. dávky vakcíny najmä v rizikových skupinách a zariadeniach sociálnych služieb
 • navýšiť počet reprofilizovaných lôžok
 • zvýšiť dostupnosť monoklonálnych protilátok
 • platiť zvýhodnenú PN-ku pri ochorení na COVID-19 len zaočkovaným
 • motivovať obyvateľov na prvú dávku očkovania
 • zaangažovať regionálnych politikov, samosprávy, občianske a kresťanské komunity
 • zvážiť povinné očkovanie určitých skupín obyvateľov tak, ako to robia v iných štátoch EÚ
 • vynaložiť maximálne úsilie na zvýšenie zaočkovanosti, ako jediného nástroja na zvládnutie tretej vlny a aj prípadných ďalších
 • osobná angažovanosť a zodpovednosť nás občanov, podnikateľov, prevádzkarov
 • zabezpečiť dodržiavanie a kontrolu

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 7. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.