Necháte svojho psa, aby vám olizoval ústa a tvár? Máte radi psie bozky? Pohnútky, prečo psy svojich obľúbencov olizujú, nie sú vôbec také vrúcne, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Človek a pes
Psy sú ľudskými spoločníkmi už desaťtisíce rokov a nie je preto divu, že si k nám našli cestu a my k nim. O zvláštnom vzťahu človeka a psa nie je sporu a hoci aj iné, niekedy aj divé zvieratá môžu k človeku priľnúť, psy majú predsa len výsadné postavenie.
Nie je to kvôli šľachtenému vzhľadu, vytrénovaným vlastnostiam alebo pracovnej i odpočinkovej použiteľnosti psov v mnohých smeroch. So psami v určitom zmysle súznieme a rozumieme si aj bez slov. Neznamená to ale, že ich máme prečítané od á do zet.
K tomu, čo každý majiteľ u svojho psa odpozoruje, tu je rad všeobecných právd alebo vedeckých zistení, ktoré sa vsiakli do nášho povedomia. Mnohé z nich možno ale označiť za moderné mýty a o psoch existuje celý rad neplatných presvedčení. Aké to sú vám prezradia videopríspevok z YouTube kanála Doggy Digs.
Prečo psy ľuďom olizujú tvár?
V príspevku rovnako ako v článkoch odborníkov a kynológov je psí „bozk“ respektíve olíznutie vašej tváre či úst témou, ktorú sa snažia títo špecialisti narovnať. Avšak je fér dodať, že vlastne všetci majú tak trochu pravdu.
Pokiaľ sa domnievate, že vám pes prejavuje olizovaním tváre náklonnosť, aj to je určite možné. Pes sa raduje, olizovaním prejavuje aj pozitívne emócie, a navyše sa má za to, že je toto správanie inštinktívne a funguje ako prostriedok komunikácie aj nadväzovania dobrých vzťahov.
K tomu však treba dodať, že psy olizujú to, čo im pripadne chuťovo či čuchovo zaujímavé. Či už z vás cíti obed, nevšedné telové mlieko alebo niečo podobné.
K olizovaniu sa ale tiež viaže kompulzívne správanie, keď zviera nadmerne olizuje veci a ľudí. Nemusí to byť len o olizovaní, ale tiež často chytanie svojho chvosta alebo lapanie po muchách. Hoci je to úplne prirodzené a bežné správanie, pokiaľ sa objavuje až príliš často, možno už nejde o roztomilé chvíľkové povyrazenie, ale problém, ktorý sa môže stupňovať. K takémuto správaniu teda psy rozhodne nenavádzajte.
V neposlednom rade je dobré spomenúť tento stimul na zvrátenie obsahu žalúdka. Profesor psychológie na University of British Columbia Stanley Core, Ph.D., FRSC. v článku pre Psychológov Today uvádza toto: „Divoké psovité šelmy majú dobre vyvinutý reflex grgania a šteňatá olizujú tvár a pery svojej matky, aby ju prinútila vyzvracať potravu. Pre matku je pohodlnejšie nosiť potravu v žalúdku ako sa snažiť ťahať veci do brlohu v papuli.“ Pre mláďatá, ktoré už odvykajú od mlieka a začínajú sa živiť pevnou stravou, je taká pohryznutá a predtrávená potrava ideálna.
Či sa necháte olizovať ich na vás. Psa netrestajte
Vo výsledku nie je dôvod vlastne dôležitý. Pokiaľ vás považuje pes za mamu, ktorá ho zaopatrí alebo vás olizuje z čistého priateľstva či pre vôňu rezňov, nie je zásadný.
Hoci je psia papuľa liahňou miliónov baktérií, ktoré však nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo, treba dodať, že každý majiteľ vie, čo všetko jeho pes olizuje pri prechádzke vonku a čo požije aj napriek majiteľovej vyhrážky. Psy rozhodne nie je dobré za olizovanie tváre trestať. Ale naučiť ich, že tento prejav lásky nie je ideálny, je rozhodne možné.