Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Okrasný ker aj liečiteľ- to je Vavrín čiže bobkový list

reklama:

Vavrín máme spojený predovšetkým s vavrínovými vencami a víťazstvami antických bohov, panovníkov a hrdinov..

Ľudový názov tejto zaujímavej rastlinky je o niečo menej vznešený, ide totiž o zdanlivo obyčajný a v našich domácnostiach dobre známy bobkový list.

Vavrín čiže bobkový list je stále zelený strom siahajúci do výšky osem až pätnásť metrov. V našich podmienkach dorastá menších rozmerov, zvyčajne ho totiž nevysádzame do voľnej pôdy, ale do veľkých kvetináčov. Je tak zároveň okrasným stromčekom zdobiacim naše balkóny a terasy.

Laurel 3.jpg

Liečivé listy vavrínu

Kvalitné listy vavrínu kúpime v bylinkárstve a predajniach zdravej výživy. Sú zdrojom horčín, silíc a alkaloidov. Najčastejšie sa s vavrínom stretávame v jeho sušenej podobe, pri šetrnom a správnom spôsobe sušenia si totiž zachováva väčšinu svojich účinných a nám prospešných látok. Bobkový list je bohatý na horčík, vápnik, draslík, železo, meď a vzácny selén, tiež na vitamíny A, C a skupiny B , najmä kyseliny listovej.

Bobkový list – pomáha, uvoľňuje a lieči

Má detoxikačné účinky, dobre pôsobí na naše trávenie a znižuje hladinu cukru v krvi. Bobkový list pôsobí blahodárne aj na nervový systém a tíši bolesti hlavy či migrény. Podporuje imunitný systém a má antiseptické účinky. Mierne riedi krv a napomáha tak zabrániť vzniku krvných zrazenín. Je známy tiež ako účinný pomocník pri cukrovke, reumatizme a dne. Listy a predovšetkým olej vylisovaný z plodov vavrínu sa využívajú tiež v aromaterapii.

10416 prunus lusitanica mainim.jpg

Ako úžasné korenie v kuchyni

Ako korenie sa bobkový list hodí nielen do strukovinových jedál, ale aj do rôznych omáčok, dáva sa napríklad do sviečkovej a používame ho pri príprave domácej kyslej kapusty či iných nakladaných pochúťok. Veľmi sa využíva jeho aromatických a konzervačných vlastností predovšetkým pri nakladaní diviny a iného mäsa, pridáva sa k duseným mäsám, ale aj do polievok.

Laurel.jpg

Vavrín v mystickej podobe starovekých povier

V dobách staroveku sa vavrín tešil obdivu a úcte, symbolizoval nehynúcu slávu a moc, vavrínovými vencami sa zdobili tí najvyšší a najmocnejší, umelci. My ho poznáme predovšetkým ako obľúbené a nezameniteľné korenia, a to pod názvom bobkový list. Túto prezývku dali vavrínu zrejme jeho plody, ktoré pripomínajú bobky malých zvierat. V starom Ríme predstavoval vavrín mystickú rastlinu, ktorá bola schopná prinášať šťastie a bohatstvo. Korunovanie vavrínovým vencom sa stalo symbolickým aj na vtedajších Olympijských hrách. Silná bola tiež viera v ochrannej schopnosti vavrínu. Po stáročia ho ľudia umiestňovali ku svojim dverám, aby zaháňali zlých duchov a nešťastie od ich prahu. Podľa pohanských zvykov sa sušené listy vavrínu nosili na krku v amulete na šnúrke, aby chránili pred zlom a negatívnou aurou. Keď sa umiestnili do okna, chránili v búrke pred úderom blesku. Na bobkový list bolo tiež zvykom napísať tajné priania a potom list spáliť, aby sa želanie splnilo. Sušené vetvičky bobkových listov sa tiež vešali do skríň a špajzí, aby chránili pred výskytom švábov a ďalších škodcov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. júna 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.