Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
reklama:

Okrasný ker aj liečiteľ- to je Vavrín čiže bobkový list

reklama:

Vavrín máme spojený predovšetkým s vavrínovými vencami a víťazstvami antických bohov, panovníkov a hrdinov..

 

Ľudový názov tejto zaujímavej rastlinky je o niečo menej vznešený, ide totiž o zdanlivo obyčajný a v našich domácnostiach dobre známy bobkový list.

Vavrín čiže bobkový list je stále zelený strom siahajúci do výšky osem až pätnásť metrov. V našich podmienkach dorastá menších rozmerov, zvyčajne ho totiž nevysádzame do voľnej pôdy, ale do veľkých kvetináčov. Je tak zároveň okrasným stromčekom zdobiacim naše balkóny a terasy.

 

Laurel 3.jpg

Liečivé listy vavrínu

Kvalitné listy vavrínu kúpime v bylinkárstve a predajniach zdravej výživy. Sú zdrojom horčín, silíc a alkaloidov. Najčastejšie sa s vavrínom stretávame v jeho sušenej podobe, pri šetrnom a správnom spôsobe sušenia si totiž zachováva väčšinu svojich účinných a nám prospešných látok. Bobkový list je bohatý na horčík, vápnik, draslík, železo, meď a vzácny selén, tiež na vitamíny A, C a skupiny B , najmä kyseliny listovej.

Bobkový list – pomáha, uvoľňuje a lieči

Má detoxikačné účinky, dobre pôsobí na naše trávenie a znižuje hladinu cukru v krvi. Bobkový list pôsobí blahodárne aj na nervový systém a tíši bolesti hlavy či migrény. Podporuje imunitný systém a má antiseptické účinky. Mierne riedi krv a napomáha tak zabrániť vzniku krvných zrazenín. Je známy tiež ako účinný pomocník pri cukrovke, reumatizme a dne. Listy a predovšetkým olej vylisovaný z plodov vavrínu sa využívajú tiež v aromaterapii.

10416 prunus lusitanica mainim.jpg

Ako úžasné korenie v kuchyni

Ako korenie sa bobkový list hodí nielen do strukovinových jedál, ale aj do rôznych omáčok, dáva sa napríklad do sviečkovej a používame ho pri príprave domácej kyslej kapusty či iných nakladaných pochúťok. Veľmi sa využíva jeho aromatických a konzervačných vlastností predovšetkým pri nakladaní diviny a iného mäsa, pridáva sa k duseným mäsám, ale aj do polievok.

Laurel.jpg

Vavrín v mystickej podobe starovekých povier

V dobách staroveku sa vavrín tešil obdivu a úcte, symbolizoval nehynúcu slávu a moc, vavrínovými vencami sa zdobili tí najvyšší a najmocnejší, umelci. My ho poznáme predovšetkým ako obľúbené a nezameniteľné korenia, a to pod názvom bobkový list. Túto prezývku dali vavrínu zrejme jeho plody, ktoré pripomínajú bobky malých zvierat. V starom Ríme predstavoval vavrín mystickú rastlinu, ktorá bola schopná prinášať šťastie a bohatstvo. Korunovanie vavrínovým vencom sa stalo symbolickým aj na vtedajších Olympijských hrách. Silná bola tiež viera v ochrannej schopnosti vavrínu. Po stáročia ho ľudia umiestňovali ku svojim dverám, aby zaháňali zlých duchov a nešťastie od ich prahu. Podľa pohanských zvykov sa sušené listy vavrínu nosili na krku v amulete na šnúrke, aby chránili pred zlom a negatívnou aurou. Keď sa umiestnili do okna, chránili v búrke pred úderom blesku. Na bobkový list bolo tiež zvykom napísať tajné priania a potom list spáliť, aby sa želanie splnilo. Sušené vetvičky bobkových listov sa tiež vešali do skríň a špajzí, aby chránili pred výskytom švábov a ďalších škodcov.

reklama:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. júna 2017

Podobné články

Odporúčame

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...