Ak ste ešte z bazy nič nepripravovali, je práve ten správny čas
Pri používaní kvetov a plodov v bylinkárstve či v kuchyni treba vždy myslieť na to, že sa nesmie konzumovať surová .
Je to kvôli obsahu mierne jedovatého sambunigrínu (ten je kyanogénny glykozid), ktorý vo väčších dávkach spôsobuje nevoľnosť, hnačku či bolesť hlavy .
Kvety bazy sú vhodné pre vnútorné i vonkajšie použitie.
Pozitíva kvetov bazy:
- Sú úžasné pri nádche a nachladnutí – podporujú vykašliavanie.
- Prinesú úľavu pri plynatosti, žalúdočných a žlčníkových problémoch.
- Eliminujú bolesť hlavy a migrény.
- Pomáhajú pri nespavosti .
- Úľavu prinesú aj pri menštruačných problémoch.
- Prispievajú k posilneniu obranyschopnosti organizmu.
- Pri použití zvonku sú výborné na kožné problémy, ako napríklad ekzémy, ale aj na urýchlenie hojenia rán, popáleniny aj bolesti kĺbov.
Odvar z bazových kvetov
Potrebujete čajovú lyžičku sušených kvetov bazy a pol litra vody. Bazové kvety dajte do vody a priveďte do varu. Následne nechajte ešte 15 minút lúhovať pod pokrievkou.
Bazový ocot ako obklad na boľavé končatiny
Okrem kila sušených bazových kvetov budete potrebovať liter octu – kvety zalejte octom a nechajte odpočívať na teplom mieste 14 dní . Potom ocot preceďte a môžete ho používať na príjemné chladivé obklady na boľavé miesta, prípadne využiť aj v kuchyni.
Bazová masť na ekzémy a kožné problémy
Pripravuje sa podobne ako väčšina bylinkových mastí – 250 g bravčovej masti sa spení a pridajú sa 3 polievkové lyžice sušenej bazy. Nechá sa odstáť aspoň 12 hodín , mierne sa zahreje, precedí a dá do čistej nádoby.
Bazová tinktúra na imunitu
150 g usušených kvetov bazy dáme do fľaše, zalejeme pálenkou a zatvoríme. Po 30 dňoch macerácie precedíme a preventívne si pite 1 čajovú lyžičku denne na posilnenie imunity.