Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odstrašujúce správy z Česka: Niekoľko ľudí sa predávkovali ivermektínom. Pozrite, čo užívali

reklama:
Ivermectin
Ivermectinwww.gettyimages.com

Niekoľko ľudí sa v Česku predávkovali liekom s obsahom ivermektínu, ktorý sa používa ako antiparazitikum a experimentálne bol podávaný pri liečbe COVID-19.

Niekoľko ľudí tiež užívalo veterinárny prípravok s obsahom tejto účinnej látky. ČTK to napísala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Klára Brunclíková. Ústav tiež rieši prípady, keď ľudia ponúkali tento liek, ktorý je na lekársky predpis, cez inzerát. Hrozia im pokuty.

Ministerstvo zdravotníctva tento rok v marci umožnilo zdravotníckym zariadeniam podávať pacientom s COVID-19 v rámci experimentálnej liečby liek ivermektín. Predpísanie lieku malo záležať na rozhodnutí konkrétneho lekára. Mnohí ľudia potom v prípravku, ktorý bol pôvodne schválený na iné účely, videli nádej v čase epidémie COVID-19 a snažili sa preparát si sami obstarať. Podávať pacientom ho už skôr začala napríklad Fakultnej nemocnice u sv. Anny v Brne. Jej lekári ale varovali pred jeho užívaním bez konzultácie s lekárom. Pri predávkovaní totiž hrozí poškodenie orgánov.

Liekový ústav teraz na otázku ČTK s odkazom na dáta Toxikologické informačného strediska uviedol, že niekoľko pacientov so prípravkom s obsahom ivermektínu predávkovali. Koľko presne to bolo, nespresnil. „Máme tiež informácie, že ľudia používali tekutý veterinárny prípravok s obsahom ivermektínu,“ napísala Brunclíková.

ŠÚKL takisto zaznamenal štyri prípady internetových inzerátov, kedy niekto ponúkal prípravky s ivermektínom. Liečivo je na lekársky predpis a zákon jeho predaj cez internet neumožňuje. Za nelegálne ponúkanie liekov hrozia pokuty až 20 miliónov korún. Povolený nie je ani zásielkový dovoz liekov do ČR, zásielku zadrží colníci.

„Je dôležité si uvedomiť, že na takzvanom čiernom trhu môžu byť ponúkané lieky po záruke, skladované v nevhodných podmienkach alebo falšované. Užitie takto nadobudnutého lieku potom môže znamenať ohrozenie zdravia alebo dokonca i života, „uviedla hovorkyňa liekového ústavu.

Európska agentúra pre lieky (EMA) tento prípravok už skôr pri liečbe a prevencii COVID-19 neodporučila. ŠÚKL tiež uvádzal, že pre použitie ivermektínu pri liečbe COVID-19 nie je dostatočné množstvo dát. Ak lekár predpísal, mal by na to prihliadať. Ivermektín nebol podľa ŠÚKL doteraz nikde na svete registrovaný na trhu ako liečivo proti COVID-19.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 17. júla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.