Odolné trvalky pre krásnu a nenáročnú záhradu

Zdieľať
kvety na záhrade
Odolné trvalky pre krásnu a nenáročnú záhradu Foto: www.freepik.com

Máte plné ruky práce v záhrade, ale túžite aj po oddychu s knihou? Ak chcete získať viac času na relax, naučte sa pracovať s odolnými trvalkami. Tieto rastliny vám ušetria čas aj námahu, pričom vaša záhrada zostane krásna a farebná po celý rok.

Máte na záhrade práce až nad hlavu, ale pomaly vám dochádzajú sily? Rozhodli ste sa, že chcete čas venovať aj odpočinku a knihe, ale záhrady sa vzdať nechcete? Naučte sa pracovať s odolnými trvalkami a prestaňte si prácu komplikovať zimomravou, náchylnou a na zálievku náročnou zeleňou.

Mnohých z nás priťahujú letničky, ktoré sú veľmi pestré a často dlho a hojne kvitnú. Sú výnimočne krásne na parapetoch domov, avšak práve tieto rastliny vyžadujú veľa práce, alebo trvalky, ktoré však na okne neprezimujú.

Tieto rastliny by u nás neprežili zimu a ani sezóna pre ne nie je dostatočne dlhá. Preto ich predpestovávame už v predjarí, aby boli pripravené na výsadbu práve v polovici mája, teda po ľadových mužoch. Zato s trvalkami je práca úplne iná. Keď si dobre vyberiete, skutočne vám ušetria množstvo času.

Nenáročné a odolné trvalky

Trvalky, či už sú miestne alebo z podobných podmienok, sa veselo vyhrievajú na záhone až príde ich čas. Potom sa zazelenajú, rozkvitnú, ich kvety sa premenia na plody plné semien, nakoniec uschnú a zatiahnu sa do zeme.

Samozrejme, aj o trvalky sa ich majitelia starajú, ale sú to rastliny väčšinou nenáročné a niekedy tiež označované za bezúdržbové. To platí najmä pre trvalky, ktoré sa pestujú v záhonoch a nie je nutné ich prezimovanie, vykopávanie a uschovávanie hľúz alebo celých rastlín v prijateľných podmienkach pivníc, chodieb a zimných záhrad.

ľaliovka
Odolné trvalky pre krásnu a nenáročnú záhradu Foto: depositphotos.com

Ktoré kvety premenia vašu záhradu na oázu farieb?

Ľaliovka sa podobá tvarom kvetu ľalii. Neponúka síce širokú paletu farieb, ale jej veľké kalichy oranžovo-žltej farby nemožno v záhrade ani predzáhradke prehliadnuť. Dnes sa navyše objavujú aj ďalšie farebné varianty. Rastliny môžu tvoriť samostatný porast a vyniknú, keď ich je viac pohromade.

Hosty kvitnú zaujímavo, ale sú známe predovšetkým pre svoje veľké listy pretekajúce  zelenou farbou. Existujú aj druhy s inak farebnými listami. Porast sa hodí hlavne do menej osvetlených častí záhrady, kde vytvoria malebné zákutia z pôvodne holých záhonov, okolia plotu alebo horšie prístupného konca pozemku.

Nezmar, ktorý vyrieši, čo dať pod vysoké stromy, kam dopadá len málo slnečného svetla, sa volá zimozeľ. Sú pôvodne modro kvitnúce pôdokryvné rastliny, ktoré sa teraz predávajú aj vo variante kríkového vzrastu, žíhaných lístkov a bielych kvetov. Je to veľmi nenáročná rastlina, ktorá si bude rada žiť svojím vlastným životom tam, kde ju vysadíte.

Hoci sa o nich hovorí málo, sú neuveriteľne ozdobné. Kvety majú oproti divokým príbuzným veľké, a navyše ich po odkvitnutí zdobia krásne guľaté plody v hviezdicovom lôžku. K dispozícii sú aj rôzne farebné varianty, a to ako kvetov, tak aj listov. Hovoríme o veľkých záhradných ľubovníkoch.

Podobné je to aj s klinčekmi. Divoké si iste pamätáte z detstva a tiež určite viete, aké ťažké je ich pevné drevnaté stonky odtrhnúť. Rovnako odolné a vitálne sú aj farebné záhradné verzie rebríčka.

zimozeľ
Odolné trvalky pre krásnu a nenáročnú záhradu Foto: depositphotos.com

Môžu sa vám tiež páčiť rudbekie a echinacey, ktoré boli kedysi zamieňané jedna za druhú a dnes majú až príliš podobné slovenské názvy. Sú to rastliny s krásnymi pomerne veľkými kvetmi, ktoré sa ako farebné margaréty týčia a postupne rozkvitajú celé leto. Milujú slnko, vietor im nevadí a čelia mu dobre a tiež, ako všetky spomínané letničky, sú mimoriadne nenáročné.

Medzi rastliny s minimálnou náročnosťou patria rozchodníkovce a rozchodníky. Sú to rastliny, ktoré sú si navzájom podobné predovšetkým dužnatými lístkami, bohatými kvetmi a ohromnou výdržou v obdobiach sucha. Navyše sú to trvalky, ktoré môžete zasadiť do toho najsuchšieho a najkamenitejšieho miesta, ktoré máte a rovnako tam radi porastú.

Podobne to platí aj pre skalnice, ktoré však nie sú veľmi zaujímavé kvetmi, ale tvarom dužnatej ružice tučných lístkov.

V kamení a piesku sa dobre darí aj záhradným jukám alebo Kleopatrina ihla. Oba druhy nádherne kvitnú. Juka má veľké biele kvety, zatiaľ čo Kleopatrina ihla kvitne v ohnivých oranžovo-žltých odtieňoch.

Ak chcete romantické záplavy bohatých kvetov, môžete sa spoľahnúť na pivonky. Dajte ich do začiatku do živín bohatej pôdy a pekného stanovišťa na slnku, kde bohatšie pokvitnú. Pri pivonkách si môžete vybrať aj z rôznych farebných variant.

astilba
Odolné trvalky pre krásnu a nenáročnú záhradu Foto: depositphotos.com

Krásne trsy bohato kvitnúce fialovo-modro či bielo vytvorí aj šalvia. Aj tieto bylinky si dobre poradia so suchším, dobre osvetleným stanovišťom, kde je dobre priepustná pôda.

Kedysi boli častejšie, dnes už sú vidieť len občas. Hovoríme o kosatcoch, ich krásne rôznofarebné kvety by ste rozhodne mohli znovuobjaviť. Krásne sú aj kosatce, ktoré sú veľmi subtílne, zato naozaj krásne ako v záhone, tak aj vo váze.

Astilba je rastlina, ktorá je pomerne často vidieť a má pekne tvarované lístky aj zaujímavé kvety. Kvitnú od konca jari do začiatku jesene a je teda rozhodne načo sa pozerať.

Pripomenúť si zasluhujú aj napríklad hrachory. Sú vhodné na slnko aj do polotieňa, môžete si vybrať z niekoľkých farieb kvetov a je to na vlahu nenáročná rastlina, ktorá záhradu oživí predovšetkým tam, kde bude môcť po niečom šplhať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané