Hoci sa za posledné roky hovorilo o nie práve najlepšej dvojke, vyzerá to tak, že by mohla mať opačný efekt! Keď sa spojí kofeínový nápoj s mliekom, vznikne explózia látok, ktorá prospieva ľudskému telu.
Podľa novej štúdie Kodanskej univerzity by ste nemali zabúdať na mlieko do kávy. Kombinácia bielkovín a antioxidantov totiž zdvojnásobuje protizápalové vlastnosti v imunitných bunkách.
Keď baktérie, vírusy a iné cudzie látky vstúpia do tela, náš imunitný systém zareaguje nasadením bielych krviniek a chemických látok, ktoré nás ochránia.Táto reakcia, bežne známa ako zápal, sa vyskytuje aj pri preťažení šliach a svalov a je charakteristická u chorôb, ako je napr. zápal. reumatoidná artritída.
Antioxidanty známe ako polyfenoly sa nachádzajú v ľudskom tele, rastlinách, ovocí a zelenine. Táto skupina antioxidantov sa používa aj v potravinárskom priemysle na spomalenie oxidácie a zhoršovanie kvality potravín, čím sa zabráni nepríjemným príchutiam a žltnutiu. Polyfenoly sú tiež známe ako zdravé pre ľudí, pretože pomáhajú znižovať oxidačný stres v tele, ktorý spôsobuje zápal.
O polyfenoloch však zostáva mnoho neznámeho. Relatívne málo štúdií skúmalo, čo sa stane, keď polyfenoly reagujú s inými molekulami, ako sú bielkoviny primiešané do potravín, ktoré potom konzumujeme. V novej štúdii sa výskumníci z Katedry potravinárstva v spolupráci s výskumníkmi z Katedry veterinárnych a živočíšnych vied na Kodanskej univerzite pozreli na to, ako sa polyfenoly chovajú v kombinácii s aminokyselinami, stavebnými kameňmi bielkovín.
„V štúdii ukazujeme, že keď polyfenol reaguje s aminokyselinou, zvyšuje sa jeho inhibičný účinok na zápal v imunitných bunkách. Tento koktail by mohol priaznivo pôsobiť aj na zápaly u ľudí. Dúfame, že získame finančné prostriedky na výskum, ktoré nám umožnia študovať účinok na ľuďoch,“ hovorí profesorka Marianne Nissen Lundová z Katedry potravinárstva, ktorá štúdiu viedla.
Na skúmanie protizápalového účinku kombinácie polyfenolov s proteínmi vedci aplikovali umelý zápal na imunitné bunky. Niektoré z buniek dostali rôzne dávky polyfenolov, ktoré reagovali s aminokyselinou, zatiaľ čo iné dostali len polyfenoly. Kontrolná skupina nedostala nič.
Vedci zistili, že imunitné bunky ošetrené kombináciou polyfenolov a aminokyselín boli dvakrát účinnejšie v boji proti zápalu ako bunky, do ktorých boli pridané iba polyfenoly.
„Je zaujímavý spozorovaný protizápalový účinok pri bunkových experimentoch. Ďalším krokom bude štúdium účinkov na zvieratách,“ hovorí docent Andrew Williams z Katedry veterinárnych a živočíšnych vied na Fakulte zdravotníctva a lekárskych vied, ktorý je tiež hlavným autorom štúdie.
Predchádzajúce štúdie vedcov ukázali, že polyfenoly sa viažu na bielkoviny v mäsových výrobkoch, mlieku a pive. V ďalšej novej štúdii testovali, či sa molekuly na seba viažu aj v kávovom nápoji s mliekom. Kávové zrná sú naplnené polyfenolmi, zatiaľ čo mlieko je bohaté na bielkoviny.
„Náš výsledok ukazuje, že k reakcii medzi polyfenolmi a proteínmi dochádza aj v niektorých kávových nápojoch s mliekom, ktoré sme študovali. K reakcii dochádza tak rýchlo, že je ťažké sa jej vyhnúť v ktorejkoľvek z potravín, ktoré sme študovali doteraz,“ hovorí Marianne Nissen Lundová.
K reakcii a potenciálne priaznivému protizápalovému účinku by tak mohlo dôjsť aj pri kombinácii iných potravín zložených z bielkovín a ovocia či zeleniny.
„Viem si predstaviť, že niečo podobné sa stane napríklad v mäsovom jedle so zeleninou alebo smoothie, ak pridáte nejaké bielkoviny ako mlieko alebo jogurt,“ radí odborníčka.
Polyfenoly majú niekoľko výhod. Aj preto teraz odborníci pracujú na tom, ako pridať do potravín správne množstvo týchto prospešných látok, aby sa dosiahla najlepšia kvalita. Nové výsledky výskumu sú sľubné aj v tomto kontexte.
„Keďže ľudia nedokážu absorbovať toľko polyfenolov, mnohí výskumníci sa snažia prísť na to, ako polyfenoly dostať do štruktúr, ktoré by zlepšili ich vstrebávanie v ľudskom tele,“ vysvetľuje Marianne Nissen Lundová.
Polyfenoly sú skupinou prirodzene sa vyskytujúcich antioxidantov, ktoré sú dôležité pre človeka. Chránia pred oxidáciou zdravých chemických látok a orgánov v našom tele, čím zabránia poškodeniu alebo zničeniu.
Polyfenoly sa nachádzajú v rôznych druhoch ovocia a zeleniny, čaji, káve, červenom víne a pive. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam sa polyfenoly používajú v potravinárskom priemysle na minimalizáciu oxidácie najmä tukov, ako aj zhoršenie kvality potravín, aby sa predišlo nepríjemnej aróme a žltnutiu.
Táto štúdia odhalila, že kombinácia kávy s mliekom nie je len chutným ranným rituálom, ale môže prinášať aj potenciálne zdravotné výhody. Kľúčovým zistením je, že interakcia medzi polyfenolmi v káve a bielkovinami v mlieku môže výrazne zvýšiť protizápalové účinky v našom tele. Tento objav môže mať hlboký vplyv nielen na naše chápanie výživy, ale aj na budúce výskumné smerovania v potravinárstve a medicíne.
Je dôležité pripomenúť, že hoci výsledky sú sľubné, ide o predbežné zistenia, ktoré vyžadujú ďalšie štúdie na potvrdenie týchto účinkov v praxi. Avšak, tento výskum otvára dvere novým možnostiam, ako môžeme zlepšiť svoje stravovacie návyky a zároveň podporiť naše zdravie. Nebojte sa preto vychutnávať si svoju rannú kávu s mliekom, pretože okrem chuti môže priniesť aj zdravotné prínosy.
Zapamätajte si, že zdravá strava je vždy o rovnováhe a moderovaní. Táto štúdia je ďalším krokom k pochopeniu, ako potraviny, ktoré konzumujeme, ovplyvňujú naše telo na molekulárnej úrovni. Pretože v konečnom dôsledku je to, čo jeme, základom našeho zdravia a pohody.