Odkiaľ sa vzal adventný veniec a aký je jeho pravý význam?

Zdieľať
veniec

Máme tu advent, ktorý nám bude odpočítavať posledných pár týždňov do Štedrého dňa. S adventom sa potom spája mnoho vianočných tradícií, z ktorých jednou z nich je zapaľovanie sviečok na adventnom venci. Odkiaľ sa však táto tradícia vzala a prečo vlastne sviečky zapaľujeme?

Dnes predstavuje adventný veniec symbolické odpočítavanie štyroch adventov. Vo svojej tradičnej podobe má väčšinou tvar venca spleteného z ihličnatých vetiev. Je zdobený štyrmi sviečkami rôznych veľkosti aj farieb.

Odkiaľ adventný veniec pochádza?

Vence zo zelených rastlín a sviečok boli v Európe používané ešte pred príchodom kresťanstva. V čase zimy mali symbolizovať život. Kresťanstvo ho potom podľa niektorých údajov prevzalo už v 16. storočí, avšak nájdeme aj teóriu, ktorá tvrdí, že s tradíciou adventného venca prišiel až v 19. storočí protestanský teológ Johann Hinrich Wichern. Ten založil školu pre chudobné deti, ktoré za ním pred Vianocami neustále behali a pýtali sa ho, kedy už bude Štedrý deň. Z dreveného kolesa tak pre deti vyrobil veniec, na ktorý umiestnil 19 červených sviečok a 4 biele sviece. Každý deň zapálil jednu sviečku, v nedeľu vždy bielu. Zvyk sa rozšíril a meniaci sa počet sviečok sa nakoniec ustálil na štyroch či piatich. Bežne sa pomocou štyroch mašlí zavesoval k stropu.

Aká je jeho symbolika?

Väčšina ľudí dnes berie štyri sviečky na venci ako štyri týždne zvyšné do Vianoc. Podľa pôvodných tradícií má však zapaľovanie sviečok nadväzovať na židovský sviatok svetiel – Chanuku. Samotné kresťanstvo vykladá umiestnenie sviečok ako symboliku Kristovho kríža, kedy každá zo štyroch sviečok má značiť požehnanie na každú svetovú stranu. Samotné svetlo má potom pripomínať Krista. Iné výklady poukazujú na to, že veniec bol vždy určený víťazom (najmä v romanských kultúrach). Tu potom víťazí nad temnotou Ježiš Kristus, ktorého príchod sa očakáva v čase adventu.

Farby a počty sviečok

Hoci v dnešnej dobe si ľudia kupujú adventné vence v „dizajne“, ktorý sa im hodí do interiéru a na vybavenie bytu, existujú tradičné vzory, ktoré si taktiež nesú svoju symboliku. Menia sa ako počty, tak aj farby sviečok. Katolíci najčastejšie používajú tri fialové sviečky a jednu ružovú. Fialová farba má značiť dobu pôstu, pokánia a vítania príchodu Ježiša.

Protestanti potom preferujú štyri červené sviečky. Červená farba nesie symbol radosti z víťazstva Krista a má nám pripomínať krv, ktorú Kristus prelial za spasenie sveta.

Írski katolíci potom majú sviečok rovno päť – tri fialové, ružovú a bielu. Počas prvých dvoch adventov sa zapália fialové sviečky značiace pôst a pokánie. Tretí advent sa rozsvieti ružová, ktorá značí očakávanie. Štvrtú nedeľu sa rozsvieti opäť fialová a piata sviečka, nachádzajúca sa uprostred venca, sa rozsvieti na Štedrý večer. Nazývaná je sviecou Kristovou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané