Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odhalenie vedcov, ktoré treba brať vážne: Táto aktivita potláča ťažký priebeh COVIDU

reklama:
COVID 19
COVID-19www.gettyimages.com

Existuje mnoho rizikových faktorov závažného priebehu liečby Covidom. Ako ukazuje britská štúdia, okrem veku môže hrať úlohu aj aktívny životný štýl. Veľa pohybu môže zabrániť vážnym chorobám …

Podľa novej štúdie sedavý životný štýl zvyšuje riziko vzniku závažného priebehu Covidu-19 a úmrtí na túto chorobu. Vedci vo svojej štúdii publikovanej v British Journal of Sports Medicine skúmali prípady takmer 50 tisíc ľudí infikovaných koronavírus v USA, ktorí poskytli informácie o svojich fyzických aktivitách na klinike najmenej trikrát za predchádzajúce dva roky.

Ľudia, ktorí najmenej dva roky pred infekciou vykonávali málo fyzickej aktivity, majú preto väčšiu pravdepodobnosť, že budú musieť kvôli chorobe ísť do nemocnice a na intenzívnu starostlivosť či dokonca zomrieť na ňu, ako u fyzicky aktívnych pacientov. Ukázalo sa, že sedavý životný štýl predstavuje pre priebeh ochorenia výrazne vyššie riziko ako napríklad fajčenie, obezita alebo vysoký krvný tlak.

Z vyšetrených pacientov sa 15 percent označilo za neaktívnych (0 až 10 minút fyzickej aktivity týždenne), takmer 80 percent uviedlo „určitú úroveň aktivity“ (11 až 149 minút cvičenia týždenne) a 7 percent uvádzalo konštantný pohyb viac ako 150 minút týždenne.

Podľa štúdie je u fyzicky neaktívnych pacientov dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú musieť byť hospitalizovaní pre Covid-19, ako u pacientov z najaktívnejšie skupiny. Jej riziko, že skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti, bolo o 73 percent vyššie a riziko smrti bolo dvaapolkrát vyššia. V porovnaní so stredne aktívny skupinou mali neaktívne o 20 percent vyššie riziko hospitalizácie, o 10 percent vyššie riziko nutnosti ísť na jednotku intenzívnej starostlivosti a o 32 percent vyššie riziko úmrtia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 19. apríla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.