Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Zdravie
  • Odborníci zverejnili pravdu o tom, či si ubližujete pri pukaní svojich kĺbov: Toto by mal vedieť úplne každý bez ohľadu na vek!

Odborníci zverejnili pravdu o tom, či si ubližujete pri pukaní svojich kĺbov: Toto by mal vedieť úplne každý bez ohľadu na vek!

reklama:
00 7.jpg

Puk. Jeden prst, druhý prst, niekto dokonca vie puknúť viacerými prstami naraz. Iste poznáte niekoho zo svojho okolia, kto má vo zvyku prsty kĺbov na rukách chrumkať. Pre niekoho je to možnosť uvoľnenia pri práci alebo sústredení, časť ľudí považuje lúskanie a pukanie kĺbov za nebezpečný zlozvyk. Mnohí sa domnievajú, že pukanie kĺbov spôsobuje artritídu alebo nervové ochrnutie v neskoršom veku. Čo stojí za nepríjemným zvukom křupání a čo na tento zvyk hovoria odborníci?

Mužská zábava

Podľa rôznych štúdií sa tento zvyk týka viac mužov ako žien. Muži pukajú prsty o 25-50% častejšie ako ženy. Ženy podľa všetkého odpudzuje zvuk pukania a z toho vyplývajúca možnosť zranenia alebo trvalého poškodenia. Sú tieto obavy na mieste? Suché pukanie, ktoré vzniká pri vyťahovaní alebo preťahovanie prstov vzniká prasknutím mikroskopických bubliniek v kĺbovej tekutine čiže kĺbovom maze prstov. Kĺby medzi kosťami sú totiž obklopené kĺbovej chrupavkou, ktorá spolu s kĺbovou tekutinou chráni kĺb.

Neškodné praskanie?

Pri typickom prasknutiu pri preťahovaní prstov ruky dochádza k uvoľneniu plynov, ktoré sú vo vnútri kĺbovej tekutiny. Ide o zlúčeniny kyslíka, dusíka a oxidu uhličitého, ktoré lusknutím unikajú. Náhly pohyb alebo silný tlak spôsobí prasknutie bublinky so známym zvukom, pre opakovanie je nutné počkať ďalších asi 20 minút, než sa bublinky opäť vytvorí. Až po tej dobe je možné kĺby opätovne pukať. Práve to viedlo mnohých vedcov k hypotéze, že pukanie kĺbov vedie v neskoršom veku k artritíde, pretože dôjde k opotrebovaniu chrupavky a poškodenie kĺbu zápalom.

60 rokov výskumu dr. Unger

Túto domnienku však vyvrátil dr. Donald Unger pri svojom nevšednom výskume, ktorý praktizoval sám na sebe. Počas 60 rokov totiž praskal iba kĺby ľavej ruky, bez kedy preťahoval obdobne prstami pravej ruky. Po toľkých rokoch však nedošlo k žiadnemu rozdielu, kĺby na ľavej ruke neboli poškodenejšie než kĺby pravej ruky, navyše netrpel léziami ani artritídou. Za svoj výskum bol dokonca ocenený Ig Nobelovou cenou, ktorá síce v istom duchu poukazuje na žartovné výskumy, ktoré však prináša určité poznatky v danom odbore.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 21. júna 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.