Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Od začiatku júna môžu penzisti poberať dôchodok a nemocenskú dávku súčasne

reklama:
penzisti
Od začiatku júna môžu penzisti poberať dôchodok a nemocenskú dávku súčasneFoto: www.gettyimages.com

Dôchodcovia môžu od začiatku júna pri práceneschopnosti (PN) súčasne dostávať svoj dôchodok aj nemocenskú dávku, resp. náhradu mzdy od zamestnávateľa.

Súbežné poberanie oboch dávok

Súbežné poberanie oboch dávok im umožnila nedávno schválená novela zákona o sociálnom poistení.

Týka sa to poberateľov starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov, ak ich dočasná PN vznikla pred priznaním dôchodku. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Súbežne poberať dôchodok a náhradu príjmu pri dočasnej PN alebo nemocenskú dávku je tak po novom možné už aj vtedy, ak dočasná PN vznikla pred priznaním starobného, predčasného starobného a invalidného dôchodku.

Novela zákona o sociálnom poistení

O priznaní dôchodku od 1. júna 2022 tým poistencom, ktorí o dôchodok už požiadali, ale k 31. máju 2022 poberali náhradu príjmu pri dočasnej PN alebo nemocenskú dávku, rozhodne Sociálna poisťovňa z úradnej povinnosti, teda automaticky.

„Poistenci, ktorí o priznanie dôchodku nepožiadali z dôvodu, že poberali náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti alebo nemocenské, odporúčame podať žiadosť o priznanie dôchodku v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne,“ uviedla poisťovňa.

Novela zákona o sociálnom poistení od 1. júna tohto roka odstránila nerovné postavenie poistencov, na základe ktorého bol vylúčený súbeh vyplácanej náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. nemocenského a starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla pred priznaním dôchodkovej dávky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 13. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.