Ocot- budete prekvapení, ako všestranný je a koľko chemických prostriedkov na upratovanie nahradí !

Zdieľať
Ocot v domácnosti

Už naše prababičky vedeli, že je skvelým upratovacím prostriedkom a domácim pomocníkom, vďaka ktorému môžeme veľa ušetriť.

Ocot v domácnosti
https://www.gettyimages.com

Je to totiž veľmi efektívne, netoxické a plne prírodné čistiace činidlo pre celý dom. Spôsobov využitia je naozaj veľa.

A ak sa bojíte nežiadúceho octového zápachu, nie je dôvod, za chvíľu o ňom nebudete vedieť!

Okná aj žehlička

Čaká vás umývanie okien? Vezmite si tentoraz na pomoc ocot, ktorý si poradí hlavne s mastnotou prilepenou na skle, ale tiež sa postará o pekný lesk. Do vedierka s teplou vodou pridajte asi deci octu a pustite sa do umývania. Potom už len jednoducho plochu vyleštite.

Ocot dobre funguje aj na plochu žehličky. Najlepší spôsob je taký, že na dosku dáte najskôr nejaký starší suchý uterák, naň handričku navlhčenú práve v octe a ten prechádzate žehličkou zohriatou na strednú teplotu. Pomôcť môže aj „octový zábal“, ktorý sa má nechať pôsobiť dlhšiu dobu, pokojne cez noc. Len dôležité upozornenie: v tomto prípade sa žehlička pochopiteľne nenahrieva!

Vodný kameň

Ocot v domácnosti
https://www.gettyimages.com

Ocot je na odstraňovanie starého a dlho usadeného vodného kameňa v záchodovej mise mnohokrát účinnejší ako najdrahšie čistiace prostriedky. Nalejte ho do misy (pokojne celý liter) a nechajte ho tam najlepšie cez noc pôsobiť. Potom už len vyčistite štetkou a spláchnite, výsledok by mal byť skvelý.

Medzi kachličkami v kúpeľni sa tiež hromadia najrôznejšie usadeniny, o plesni ani nehovoriac. Pritom ich obnova nie je zložitá. Postriekajte ich octom a potom umyte. Budú preč.

Máte sprchovú hlavicu úplne zanesenú vodným kameňom? Siahnite po kyslom pomocníkovi. Ponorte hadicu na hodinku do octu a potom ju dôkladne „vydrhnite“. Vodný kameň sa krásne rozpustí. To isté platí aj o kohútikoch, ktoré touto zmesou potrite. Poradí si aj s usadeninami a vodným kameňom vo vani. Pokiaľ chcete navyše dodať vani jej pôvodnú žiarivo bielu farbu, pomôžte si aj sódou. V kombinácii s octom je neprekonateľná.

Nádherne čisté zrkadlo bez šmúh môžete mať aj bez chemických prostriedkov. Získate ho, keď ho preleštite handričkou namočenou v octovej vode. Zase sa bude lesknúť ako nové.

Voňavá bielizeň

Vyrobte si lacnú, ale účinnú domácu aviváž. Tá navyše pôsobí nielen ako zmäkčovadlo, ale aj dezinfikuje a čistí práčku od vodného kameňa a ďalších usadenín. Do pol litra bieleho vínneho octu vložte 5 vetvičiek rozmarínu. Nechajte týždeň lúhovať, potom preceďte, zlejte do fľaše a môžete aviváž začať používať. Bielizeň bude nádherne mäkká, a navyše bez baktérií. Žiadneho nepríjemného octového zápachu sa obávať nemusíte. Rozplynie skôr, než bielizeň uschne.

Kyslý pomocník ale tiež funguje ako neoceniteľné bielidlo. Zašlé a zažltnuté biele oblečenie (najčastejšie to bývajú ponožky) namočte do vody s octom. Uvidíte, ako bez chemických prostriedkov krásne zbelie!

Ocot dokáže aj skvele zachovať farby. Pridajte ho do prania a nemusíte sa báť žiadneho nepríjemného prekvapenia. A pokojne v ňom vyperte aj nové džínsy. Ocot totiž skvele zafixuje farbu a nohavice už nabudúce nebudú púšťať.

Dezinfikuje povrchy

S octom môžete vytierať akékoľvek povrchy (samozrejme octom zriedeným vodou). Nielenže odstráni nečistoty, ale aj dezinfikuje a oživí farby.

Trápia vás zašlé a sčernelé šperky, ktoré sa už nedajú nosiť? Na chvíľku ich namočte do octu a potom ich vyleštite mäkkou handričkou. Budú ako nové!

Časté namáčanie dreveným doskám nijako nesvedčí. Preto je oveľa lepšie, keď na dezinfekciu a očistenie líšt použijete ocot. Stačí dobre ich utrieť v octe namočenou handričkou. Kyselina octová je účinným dezinfekčným prostriedkom, ktorý zneškodní nebezpečné baktérie, ako sú E. coli, salmonella a Staphylococcus.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané