Ochráňte paradajky pred plesňou

Zdieľať
Ochráňte paradajky pred plesňou
Ochráňte paradajky pred plesňou Foto: www.gettyimages.com

Vlhké počasie a striedanie teplôt dokonale nahráva najväčšiemu nepriateľovi paradajok – plesni. Tá dokáže v okamihu rastliny obsypané plodmi zničiť. Zachrániť ich môže dôsledná prevencia a včasná liečba pomocou domácich postrekov.

Nekonečné hodiny práce pri starostlivosti o sadenice paradajok sa konečne začínajú vyplácať. Rastliny obsypané plodmi vydávajú ďalšie a ďalšie lahodné kúsky a vy sa tešíte z poriadnej úrody. Zrazu sa ale na listoch objavia škvrny, ktoré sa rýchlo zväčšujú a listy odumierajú. Plody hnednú, zosychajú a do červenej lákavej farby už nikdy nedospejú. Počas niekoľkých dní dokážu plesňové ochorenia znehodnotiť celú úrodu

Nenápadný nepriateľ

Nielen človek a zvieratá, aj rastliny majú svoje choroby a škodcov. Nákazy spôsobené vírusmi, baktériami a hubami dokážu spôsobiť rozsiahle škody na poliach i záhradách. Nekontrolované bujnenie plesní má často drastické dopady a počas krátkej doby dokáže zhatiť nádejnú úrodu a ukončiť paradajkovú sezónu. Paradajka jedlá ( Solanum lycopersicum ) je najčastejšie ohrozená plesňou zemiakovou ( Phytophthora infestans ), označovanou aj ako pleseň paradajok. Začiatky choroby sú nenápadné, na listoch vznikajú drobné šedozelené škvrnky. Tie sa rýchlo šíria a čoskoro sú listy zoschnuté ako by ich spálilo slniečko. Nasadené zelené plody sa vďaka plesni menia vo scvrknuté vráskavé útvary, ktoré už nikdy nedozrejú. Ďalšou obávanou chorobou paradajok je Botrytis cinerea( Botrytis cinerea ). Napadá nielen paradajky, ale aj papriky, broskyne či jahody. Tento postrach napáda celé rastliny paradajok, listy, stonky aj plody pokryje šedavý porast plesne a znehodnotí ich.

Ako plesni predchádzať

Preventívne kroky, ktoré uchránia rastliny paradajok pred plesňou, musíte urobiť už na začiatku sezóny. Nevysádzajte paradajky do blízkosti zemiakov, ani na záhony, kde v minulých rokoch zemiaky boli. Rovnako tak sa pleseň môže šíriť aj z paprík či cukiet, snažte sa od nich držať paradajky ďalej. Samotné paradajky nepestujte príliš blízko pri sebe, nahrávate tak ľahšiemu šíreniu choroby. Sporám plesne vyhovuje vlhké prostredie, preto je nutné čo najviac obmedziť vhodné podmienky pre nárast plesne. Paradajky pestujte na stanovištiach s dostatkom slnka, vlahu im dodávajte priamo ku koreňom. Chráňte ich pred dažďom, umiestnite ich pod striešku alebo k stene. Zalievajte najlepšie ráno, aby slnko čo najskôr vysušilo vlhkosť na listoch. Rastliny vyviažte k tyčkám a pravidelne zaštepujte. Potom sa listy nedotýkajú zeme, sú prevzdušnené a suché, riziko plesňového ochorenia sa znižuje. Pestujte skoré odrody, ktoré stihnú čoskoro vyrásť a plodiť. Vyhľadávajte odolnejšie odrody alebo pestujte divoké paradajky. Do blízkosti rajčiakov vysaďte rastliny prirodzene pôsobiace proti plesniam, napríklad nechtík lekársky, bazalku pravú či aksamietnicu.

Rýchlejší ako pleseň

Všetky paradajky pravidelne prezerajte a pátrajte po prvých príznakoch plesňového ochorenia. Napadnuté listy ihneď odstráňte, zmenší sa tak riziko rozšírenia na celú rastlinu. Ak je rastlina silne zachvátená, nezostáva než ju celú zlikvidovať. Rastlinný materiál napadnutý plesňou nikdy nehádžte na kompost, v ideálnom prípade ho spáľte. Ako prevenciu plesne vyskúšajte najrôznejšie postreky, dobre funguje napríklad cesnakový alebo prasličkový výluh . Niekoľko strúčikov cesnaku rozkrájajte a zalejte litrom vody. Nechajte vylúhovať cez noc, zlejte cez sitko do rozprašovača a obdeň striekajte na rastlinu. Prasličkový výluh pripravíte podobne, dve hrste vňate prasličky roľnej zalejte litrom vriacej vody, nechajte zmes stáť cez noc a zlejte. S plesňou zatočí aj prášok do pečiva rozmiešaný vo vode . V piatich litroch vody rozmiešajte päť lyžičiek prášku do pečiva, pokvapkajte rastlinným olejom. Postrek aplikujte každý tretí deň. Ak nič z toho nezaberá a pleseň sa ďalej šíri, neváhajte a použite niektorý z komerčných prípravkov na trhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané