Ochráňte cibuľoviny na záhrade pred dotieravými hlodavcami. Ktoré cibule hrabošom nevoňajú?

Zdieľať
hraboš
hraboš Foto: www.shutterstock.com

Záhradkári, ktorí na jeseň radi vysádzajú jarné cibuľoviny, poznajú ten nepríjemný pocit, keď po čase a námahe do cibuliek investujú a následne ich zožerú hlodavce, najmä hraboše. Ak hľadáte užitočné tipy, ako sa týmto nezvaným návštevníkom vyhnúť, čítajte ďalej.

hraboš
hraboš Foto: www.shutterstock.com

Hraboše sú známe svojou chuťou na rastliny. Na rozdiel od krtov, ktorí sú mäsožravci, sa hraboše živia výhradne rastlinnou stravou. Ich jedálniček pozostáva z koreňov, hľúz, húb, plodov, semien, orechov a kôry menších kríkov a stromov. Bohužiaľ, ich obľúbenou pochúťkou sú aj cibuľky kvetov.

Hraboš poľný sa vyskytuje v kontinentálnej Európe (okrem Škandinávie), v Rusku a na Blízkom východe, pričom najčastejšie obýva trávnaté stepi, lúky a polia. Žije v norách, ktoré sa nachádzajú v hĺbke 30 až 50 centimetrov a sú prepojené spleťou chodieb. Hraboše nie sú samotári, žijú v kolóniách.

Pár hrabošov vo vašej záhrade by nebolo potrebné riešiť, ale ich počet sa môže rýchlo vymknúť spod kontroly. Samice hraboša totiž dosahujú reprodukčnú zrelosť už po 35 dňoch a môžu mať až 7 vrhov za rok, pričom každý vrh môže obsahovať od 2 do 12 mláďat. To znamená veľa hladných hláv, ktoré môžu spôsobiť škody.

narcisi
narcisi Foto: www.shutterstock.com

Tipy, ako minimalizovať škody spôsobené týmito malými hlodavcami

  1. Udržiavajte záhradu upratanú. Hraboše majú radi neporiadok, najmä miesta s vysokou trávou, zvyšky rastlín a opadané lístie. Hoci je prakticky nemožné vytvoriť záhradu, ktorá by im úplne nevyhovovala, môžete ich nelákať tým, že udržíte okolie čisté. Ak máte krmítka pre vtáky, umiestnite ich mimo záhonov, pretože spadnuté semienka a škrupiny sú pre hraboše lákavé.
  2. Saďte cibuľky, ktoré hrabošom nechutia. Hraboše neobľubujú všetky druhy cibuľovín. Vyhýbajú sa narcisom a korunkovkám. Okrasné cesnaky, snežienky, modrice či ladoníky tiež nie sú pre nich príťažlivé. Naopak, tulipány a ľalie sú ich obľúbenou pochúťkou.
  3. Vytvorte prirodzené prekážky. Výsadba cibuľovín blízko chodníkov, stien alebo v kvetináčoch sťažuje hrabošom prístup k nim. Záhony, ktoré sú chránené obrubníkmi, sú menej atraktívne než veľké plochy s mäkkou, kyprou pôdou.
  4. Podzemné ploty. Ak chcete hrabošom zabrániť v prístupe k záhonom, použite oceľové pletivo s otvormi menšími ako centimeter. Pletivo by malo byť zakopané aspoň pol metra pod zemou. Ideálne je aj ochranné dno záhonu.
  5. Chránená výsadba. Jednoduchou možnosťou je výsadba cibuľovín do otvorených klietok z drôteného pletiva. Aby ste zabránili hrabošom v hrabaní, prekryte cibuľky vrstvou štrku. Ďalším riešením je vysadiť ich do plastových nádob, ktoré zakopete do zeme a povrch tiež zasypete kameňmi.
  6. Použitie pascí. Hraboše sa dajú chytiť do mechanických pascí. Tie umiestnite blízko vstupov do ich nôr a ako návnadu použite orechy. Pasce pravidelne kontrolujte a dávajte pozor, aby nepredstavovali hrozbu pre deti či domáce zvieratá. Môžete ich prekryť škatuľou s otvormi na vstup a výstup.
  7. Zvážte mačku. Hoci mačka nemusí byť na záhrade vždy vítaná, môže byť účinnou prevenciou proti hrabošom. Okrem mačiek sa hrabošmi živia aj sovy, myšiaky, líšky a niektoré druhy hadov.
pasca

Týmito krokmi môžete výrazne minimalizovať škody spôsobené hrabošmi a chrániť svoje cibuľoviny pred ich nenásytnými chúťkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané