Ochrana ríbezlí pred voškami. Domáce recepty a tipy na postreky

Zdieľať
vošky
Ochrana ríbezlí pred voškami. Domáce recepty a tipy na postreky Foto: depositphotos.com

Vošky patria medzi najčastejších škodcov ríbezlí, ktoré spôsobujú deformáciu listov, spomaľujú rast a znižujú úrodu. V tomto článku sa dozviete, ako vošky na ríbezliach identifikovať a ako sa ich spoľahlivo zbaviť pomocou rôznych metód, vrátane prírodných receptov na postreky.

Vošky na ríbezliach: Ako ich identifikovať a rozpoznať druhy

Vošky na ríbezliach odhalíte pomerne ľahko. Listy napadnutých rastlín sú skučeravené, pľuzgierovité a lepkavé od medovice. Tieto pľuzgiere vznikajú v dôsledku satia vošiek. Na červených ríbezliach sú pľuzgiere červené, na bielej a čiernej ríbezli žltozelené. Pod pľuzgiermi sa koncom jari a začiatkom leta objavujú bledozelené vošky.

Druhy vošiek napádajúcich ríbezle

Voška ríbezľová (Cryptomyzus ribis)

Táto voška má žltú farbu a najčastejšie napáda červenú ríbezľu. Na koncoch výhonkov spôsobuje ohýbanie listov a vytvára červené či fialové pľuzgiere na červenom ríbezli, prípadne žltozelené na čiernom ríbezli. Okrem deformácií listov znižuje aj úrodu.

Voška šalátová (Nasonovia ribisnigri)

Voška šalátová má nepriehľadnú zelenú farbu a je najrozšírenejšia na čiernej ríbezli, občas napáda aj bielu a červenú ríbezľu. Koncom jari deformuje listy a vytvára na nich žlté škvrny, čo môže výrazne ovplyvniť úrodu.

Voška Aphis schneideri

Tento druh vošiek napáda najčastejšie čiernu ríbezľu a mnoho ďalších druhov egrešov. Má tmavomodrozelenú farbu a nestáva sa, že by menila hostiteľské rastliny; drží sa len na ríbezliach.

Ako sa zbaviť vošiek na ríbezliach?

Ak nie je napadnutie voškami extrémne a krík stále produkuje dobrú úrodu, ošetrenie nie je nutné. Od jari však pravidelne kontrolujte ríbezle, aby ste mohli zasiahnuť skôr, než sa populácia vošiek rozmnoží do škodlivých rozmerov.

postrek
Ochrana ríbezlí pred voškami. Domáce recepty a tipy na postreky Foto: depositphotos.com

Prírodné metódy a domáce recepty:

Prírodní nepriatelia vošiek

Vošky majú mnoho prirodzených nepriateľov, ako sú lienky, ucholaky, pestrenky alebo zlatoočky. Kolónie vošiek sa však môžu rýchlo zväčšiť, a preto je dobré mať v zálohe aj iné metódy boja.

Ekologické postreky

Používajte ekologické postreky ako Biool alebo Neudosan raz týždenne po niekoľko mesiacov. Chemické postreky sú tiež možnosťou, ale dávajte pozor, aby neprišli do kontaktu s plodmi. Ideálne je aplikovať ich na jar, keď rastlina ešte nemá plody, čím zničíte aj prezimujúce vošky. Účinný je napríklad Oleoekol.

Domáce recepty na postreky proti mšiciam

Postrek zo žihľavy

Na liter vody stačí 15 g sušených žihliav. Žihľavu zalejte studenou vodou a nechajte lúhovať 3 dni. Po scedení koncentrát rozrieďte 4 litrami vody. Sprejujte na stonky rastlín, ktoré chcete chrániť.

Postrek z cesnaku

Dva rozmačkané strúčiky cesnaku dajte do pohára vody a nechajte odstáť cez noc. Vzniknutým macerátom postriekajte stonky rastliniek. Cesnak odpudzuje aj mravce, ktoré vošky chránia pred predátormi.

Postrek z tabaku

Nikotín a alkaloidy z tabakových listov alebo tabakového prachu hubia vošky aj muchy. Jemne nasekané sušené listy tabaku alebo tabakový prach nechajte 2 dni macerovať vo vode. Na každých 50 g tabaku použite liter vody. Môžete rozriediť ďalšou vodou až v pomere 1 : 1. Potom zmes nastriekajte na ríbezle.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané